Kontroly drůbeže zatím obsah nepovolených léků nezjistily

Státní veterinární správa (SVS) během týdne mimořádných kontrol zatím v drůbežím mase neodhalila zbytky antibiotik ani dalších nepovolených léků. Novinářům to dnes řekl odstupující ministr zemědělství Petr Bendl. Podle mluvčího SVS Josefa Dubna budou kontroly pokračovat. Drůbež v obchodech kontroluje také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která by mohla mít první výsledky analýz na konci týdne. Podnětem ke kontrole byla aféra s údajným zneužíváním antibiotik v polských chovech drůbeže.

Veterinární inspektoři podle údajů SVS dosud provedli 47 kontrol, při kterých odebrali 61 vzorků drůbeže. Z toho bylo 42 vzorků testováno na lék metronidazol, zbývajících 19 na zbytky antibiotik a sulfonamidů. Kontrolováno bylo maso dovezené z Polska, Německa, Maďarska a Brazílie. "Nenašli jsme zatím žádná rezidua antibiotik v těchto odebraných vzorcích," podotkl Duben. Kontroly podle něj budou pokračovat ještě v tomto týdnu. Zároveň s mimořádnou prověrkou se podle něj uskutečňují také běžné kontroly zaměřené na antibiotika.
 
"Nesoustředili jsme se jenom na Polsko, ale na všechny větší distributory drůbežího masa do České republiky. Nechceme být nařčeni z toho, že se věnujeme pouze jedné zemi," uvedl Bendl.
 
SZPI odebírala vzorky masa v obchodech. "Odebrané maso podrobíme analýze, zda tam antibiotika jsou přítomna, nebo ne. Pokud ano, uděláme další testy na kvantitu těch látek. První výsledky analýz budou známé zřejmě na konci tohoto týdne," řekl ČTK mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři se zaměřili zejména na regiony sousedící s Polskem, kontrolují maloobchodní prodejny i přímý dovoz určený k prodeji.
 
Polská televize TVN nedávno ve svém pořadu "Uwaga!" (Pozor!) uvedla, že někteří chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili "mafiánský systém" dopování zvířat nelegálními látkami. Ty prý navíc pocházejí z černého trhu, hlavně čínského či vůbec neznámého původu, včetně látky metronidazol způsobující rakovinu.
 
Autorka reportáže tvrdí, že nejde o žádné senzační odhalení, ale o rozšířenou praxi, o které úřady vědí přinejmenším od roku 2008, nic však nepodnikají. Reportérka nabízela 25 chovatelům nelegální látky, žádný ji rovnou neodmítl, všichni se ptali na cenu.
 
"Ten problém s nadužíváním antibiotik je širší, zabývá se tím také Evropská unie," řekl Duben. Unie podle něj podporuje programy, jejichž cílem je používání antibiotik omezit.
 
Dovoz drůbežího masa do Česka letos pokračuje v dlouhodobém růstu. Za první tři měsíce roku se dovezlo 26.714 tun, meziročně o 13 procent více. Nejvíce se drůbež vozí z Polska, odkud pocházelo přes 12.000 tun. Podíl polských dovozů tak vzrostl z loňských 38 procent na 45 procent celkových dovozů drůbeže, uvedlo koncem května Sdružení drůbežářských podniků.
 
Ještě výrazněji však letos roste vývoz drůbeže. V prvním čtvrtletí bylo z tuzemska vyvezeno 7729 tun, zatímco ve stejném období loni to bylo 5481 tun. Přes 60 procent české drůbeže směřuje na Slovensko. Za celý loňský rok činil dovoz drůbeže 99.313 tun, vývoz 28.999 tun. V posledních čtyřech letech podle drůbežářů každoročně dovoz roste zhruba o osm až deset tisíc tun.
 
zdroj: ČTK

Sloupek