Epidemie 21. století: nové epidemie starých nemocí, nebezpečí importovaných infekcí

Nové epidemie starých nemocí: Aktuální hrozba spalniček...Jen od ledna 2017 byly v Evropě hlášeny stovky případů spalniček, které se šíří mezi evropskými zeměmi, především pak tam, kde proočkovanost klesla pod potřebnou hranici 95 %. Počet nových onemocnění navíc dál prudce stoupá. Ohroženo je sousední Slovensko. V ČR bylo prokázáno 40 případů (nejvíce od roku 2014), z čehož většina byla diagnostikována v Moravskoslezském kraji.  

„Hlavním důvodem aktuální epidemie spalniček v Evropě je jednoznačně odmítání očkování. Vzhledem k tomu, že jde o tak vysoce nakažlivé onemocnění, předpokládáme další rozšíření epidemie. Navíc lidé hodně cestují, nikdo z nás tak nemůže být před touto infekcí uchráněn,“ varuje primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

Státní zdravotní ústav, který vede statistická data proočkovanosti v Česku, upozorňuje, že se díky povinnému očkování u dětí podařilo významně snížit a eliminovat řadu infekcí. To však vede k tomu, že se lidé přestali těchto infekčních onemocnění bát, podceňují prevenci a s tím souvisí i upadající zájem o očkování proti těmto nebezpečným nákazám.
Jak totiž upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), například spalničky jsou vysoce nakažlivé. Fatální komplikace spalniček jsou pak častější, než se předpokládalo. „Přesto odpůrci očkování dál trvají na tom, že je očkování zbytečné. S tím rozhodně nemůžu souhlasit. Jde o čistý hazard se zdravím i se životem,“ dodala Roháčová.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které je nebezpečné vznikem závažných komplikací, nejčastěji jde o zápaly plic, záněty středního ucha a dokonce i o zánět mozku. Mezi charakteristické projevy spalniček patří horečky, zánět spojivek, kašel a především kožní vyrážka.

Nebezpečí importovaných infekcí: Češi stále podceňují očkování a důkladnou přípravu před cestou
Celosvětově jednoznačně narůstá počet cestovatelů, stejně tak i cest do epidemiologicky a klimaticky rizikových oblastí, jako je např. jihovýchodní či jižní Asie, Oceánie nebo subsaharská Afrika, kam cestuje i stále více Čechů. Jedním z důvodů je zvyšující se dostupnost výhodného leteckého spojení a nabídka cestovních kanceláří. Přestože cestovatelé se nebojí zainvestovat do letenek či ubytování, o prevenci zdravotních obtíží a potřebném očkování to však již neplatí. Lidé zkrátka ve velké míře turistické i pracovní cesty do exotických zemí podceňují.

„Mezi nejčastější zdravotní obtíže po návratu z tropů patří průjmy, horečnaté stavy a kožní obtíže,“ uvedl MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

V roce 2016 byl zaznamenán enormní nárůst počtu případů horečky dengue (celá ČR 123 případů, Nemocnice Na Bulovce 60 případů), dále bylo na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v roce 2016 diagnostikováno 20 případů horečky Zika, dva případy horečky chikungunya a zároveň v minulém roce byl zaznamenán dosud nejvyšší počet případů nejzávažnější tropické infekce, tedy malárie (v cele ČR 38 případů, v Nemocnici Na Bulovce 19 případů). 

„Malárie je cestovateli velmi podceňovaná a bohužel mnohdy i lékaři. Tropická malárie je u neimunního jedince závažná, pokud je neléčená, může být i smrtelná,“ upozornil Trojánek. 

„V minulém roce jsme měli na klinice dva případy úmrtí. Bohužel zaznamenáváme značný nárůst komplikovaných případů. Důvod je prostý, pacienti velmi často podceňují horečku po návratu z exotických zemí a přijdou k nám pozdě,“ doplnila primářka Roháčová.

Vybrané infekční nemoci v ČR v letech 2007-2016
ODKAZ: http://www.szu.cz/publikace/data/vybrane-infekcni-nemoci-v-cr-v-letech-2007-2016-absolutne

Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemoci Nemocnice Na Bulovce je nejvýznamnější poskytovatel zdravotní péče pro cestovatele v celé ČR. Lékaři z této kliniky jsou v ČR jediní, kteří se této problematice systematicky věnují v takovém rozsahu včetně publikační a přednáškové činnosti na tuzemských i mezinárodních odborných akcích.
 

 

Sloupek