Železniční most ohrožuje chodce a cyklisty

Železniční most přes Rokytku v Libni ohrožuje chodce a cyklisty, kteří využívají pod ním vedoucí cyklostezku. Někteří občané si již několik měsíců stěžují na kusy betonu padající z viaduktu. Vlastník mostu, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), na pilíř pouze umístila ceduli, aby veřejnost omezila pohyb pod mostem. Obyvatelka Libně Vladimíra Izerová dokonce podala na policii trestní oznámení.

Drážní úřad přitom v srpnu loňského roku SŽDC například nařídil, aby do konce září 2010 zajistila umístění vhodných mechanických zábran znemožňujících spadnutí úlomků mostního objektu. Nic takového se nestalo, někdy i několikakilogramové úlomky, jak dokládají fotografie, padají dál.

„Tady jde o životy a zdraví lidí. V polovině března jsem Drážní úřad vyzval k prošetření jeho postupu, zda vlastník splnil loni nařízené úkoly, připojil jsem i aktuální fotodokumentaci. Odpověď mě dost překvapila. V podstatě z ní vyplývá, že je vše v pořádku,“ konstatoval starosta Prahy 8 Jiří Janků. Podle něj radnice připravuje další kroky, aby se situace konečně zlepšila.

SŽDC přislíbila nápravu. Její mluvčí Pavel Halla uvedl, že místo je ošetřené, označené a je připravován projekt rekonstrukce mostu. „Tento pátek dojde ještě k preventivnímu zajištění speciální ochrannou sítí. Vše v souladu s nařízením Drážního úřadu,“ informoval.

Drážní úřad ve své zprávě například uvádí, že již došlo k provizorním nápravným opatřením, která jsou v mnohém obdobou nařízených zabezpečovacích prací. Podle něj nosná konstrukce mostu i spodní stavba vykazují pouze nevýznamné poruchy. „Zajímalo by mě, kdo bude mít osobní odpovědnost za to, až někomu spadne kilový kus betonu na hlavu,“ ptá se starosta.

Nad situací kolem mostu se podivuje i správce cyklostezky, Technická správa komunikací. „Tyto informace nás šokovaly. Můžeme jen doufat, že se Správa železniční dopravní cesty začne chovat jako zodpovědný vlastník, a nebude ohrožovat občany,“ prohlásil mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Moderní stezka pro cyklisty i chodce byla u Rokytky otevřena na podzim roku 2009.

www.praha8.cz

Sloupek