Výmoly.cz: Nejhorší výtluky jsou ve Smečně na Kladensku

Vítězem ankety Nejhorší díra republiky jsou výtluky na silnici II/236 ve Smečně na Kladensku, které suverénně ovládly první tři místa žebříčku. Anticena soutěže, kterou vyhlásila Nadace pojišťovny Generali, tak míří na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje. V opravách výmolů zatím vede Moravskoslezský kraj.

Hlasování o nejhorší díru republiky začalo 15. dubna letošního roku. Samotnou uzávěrku nakonec pořadatelé kvůli červnovým záplavám posunuli do druhé poloviny července. Téměř 2000 motoristů již vyfotilo a pověsilo na portál Výmoly.cz 3176 výtluků a rozbitých silničních úseků z celé republiky.

Počty nahlášených výtluků meziročně stoupají o desítky procent. "Přispěla k tomu rostoucí popularita našeho projektu a hlavně čím dál tím větší chuť lidí něco změnit. Výmoly.cz totiž pomáhají navazovat komunikaci mezi silničáři a řidiči, takže zveřejněním jakéhokoli rigolu může každý šofér aktivně přispět ke zlepšení poměrů na silnicích," uvedl Petr Čaník z Výmoly.cz.

Skutečným vítězem letošního ročníku se vlastně stal celý úsek krajské silnice II/236 ve středočeském Smečně. Oceněné rigoly totiž vznikly na různých místech frekventovaného průtahu městem, jemuž místní lidé dali výmluvnou přezdívku Tankodrom Smečno. "Trošku to vypadá, jako kdyby to tam nějaký zemědělec nedopatřením zoral," komentoval v dubnu tehdejší stav dopravní tepny protínající Smečno jeden z fanoušků portálu Výmoly.cz.

Projektu Výmoly.cz se daří propojovat motoristy se silničáři. Dokládá to rostoucí počet oprav. "Silničáři se letos vypořádali již s 32 procenty děr, které řidiči vyfotili a pověsili na Výmoly.cz, a do konce roku tak zřejmě překonají 50procentní hranici. Loni se přitom opravilo 40 procent evidovaných rigolů. Z letos nahlášených 2301 úseků jich tedy dosud prošlo rekonstrukcí 743," upozornil Čaník.

Nejaktivnějším regionem v záplatování je zatím Moravskoslezský kraj, jehož cestáři do této chvíle opravili už 46 procent letos zaregistrovaných rigolů. Na druhém místě se drží Zlínsko a třetí je Královehradecký kraj. Naopak na chvostu jsou zatím střední Čechy, Vysočina a Ústecko

Autor: ČTK

Sloupek