Vliv úplňku na vyšší porodnost: Pravda nebo mýtus?

Porodnice Nemocnice Na Bulovce zažila tento měsíc dva rekordní porodní dny. Ve čtvrtek 13. března se zde narodilo 10 dětí a následující den dokonce 12 dětí. Všechny byly zdravé. Přitom dlouhodobý průměr odpovídá zhruba polovině narozených dětí, tedy šest denně. Mohl za to úplněk, který byl 16. března? Deset dětí se narodilo také při úplňku dne 21. srpna 2013.

Tvrdí se totiž, že na úplňkové noci nebo dny těsně před úplňkem připadá více porodů než na jiné dny, což potvrzují i někteří porodníci či porodní asistentky. Odborná studie, kterou na toto téma před časem provedli na americké Harvard Medical School to přitom vyvrátila a tvrzení, že nejvíce porodů se odehraje za úplňku označila za mýtus. Podle studie fáze Měsíce nemají na četnost porodů vůbec žádný vliv, protože porod spouštějí hormonální procesy a nikoliv Měsíc, atmosférické vlivy či počasí. Buď jak buď, mýtus, babská povídačka nebo pravda, porodníci Nemocnici Na Bulovce se tento měsíc přesvědčili o platnosti jiného tvrzení: Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.
 
Primář neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce MUDr. Martin Čihař vliv úplňku bere s nadsázku a spíš jako zajímavost. Baby boom na oddělení už zažil několikrát, naposledy před několika lety, kdy se obecně v populaci narodilo hodně dětí.
 
Porodnice v Nemocnici Na Bulovce patří dlouhodobě k velmi vytíženým a těší se i rostoucí oblibě mezi rodičkami. Svědčí o tom ohodnocení v průzkumu nejoblíbenějšího ženského portálu na českém internetu, kde se zařadila mezi pět nejžádanějších běžných porodnic v České republice.

Sloupek