Většinu výsledků sněmovních voleb očekává ČSÚ před sobotní 18:00

Většina výsledků sněmovních voleb by podle Českého statistického úřadu měla být k dispozici do sobotních 18:00, tedy do čtyř hodin po uzavření volebních místností. První by mohly být tradičně do půl hodiny, odhadují statistici, kteří dnes provedli závěrečný test systému sběru, přenosu, zpracování a prezentace volebních výsledků. 

"Čas zveřejnění konečných výsledků bude záležet především na práci okrskových volebních komisí, na jejich rychlosti a bezchybnosti," uvedli statistici na svém webu. 
    
ČSÚ při minulých zkouškách tradičně prověřoval funkčnost programového vybavení, bezchybnost zpracování volebních výsledků a bezpečnost celého volebního systému včetně komunikace mezi 507 přebíracími místy a ústředím ČSÚ. Na zátěžových testech ověřoval, zda systém odolá velkému přívalu dat v jednom okamžiku nebo odolnosti prezentačního serveru www.volby.cz vůči náporu zájemců o výsledky voleb. 
    
Součástí dnešního testu byl výpadek centrální databáze s volebními výsledky. "Jsme připraveni na výpadky proudu, případně požár na pracovišti," řekl České televizi místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. 
    
ČSÚ své náklady na letošní předčasné volby do Sněmovny odhadl zhruba na 60 milionů korun, uvedl již dříve Drápal. V porovnání s jinými volbami budou nižší i vzhledem k tomu, že s ohledem na krátkou dobu do voleb statistici tentokrát žádné novinky nepřichystali. 
    
Celkové náklady na volby se budou podle ministerstva financí pohybovat kolem jedné miliardy korun podobně jako v případě minulých v roce 2010. Jejich organizační zajištění stálo 463 milionů korun a dalších 502 milionů byly vyplaceny úspěšným stranám, které získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů.
 
zdroj: ČTK

Sloupek