Varaní samice Aranka je s 45 potomky a šesti snůškami rekordmanka

Samice varana komodského Aranka z pražské zoologické zahrady vyrovnala světový rekord v počtu potomků tohoto kriticky ohroženého druhu odchovaných v zoologických zahradách. Dnes ráno opustilo skořápku poslední z osmi mláďat z její rekordní šesté snůšky. Všechna jsou v pořádku a vitální.

"Osmi mláďaty dotáhla Aranka světový rekord v počtu potomků - ona i samice ze Zoo Washington se pyšní 45 mláďaty. Aranka drží ještě prvenství v počtu snůšek. Rozmnožila se již šestkrát," oznámila zahrada. Při posledních dvou snůškách nebylo jisté otcovství, protože Aranka se v době, kdy mohlo k oplození dojít, setkávala se samcem Leonardem, ten ale o samici neprojevoval mnoho zájmu. Zda je otcem mláďat on, nebo Aranka stejně jako u páté snůšky využila možnosti rozmnožení bez přispění samce, prokážou genetické testy.

Varana komodského se v Zoo Praha podařilo poprvé rozmnožit v roce 2007. Nikde jinde na světě s výjimkou Indonésie se jediná samice nerozmnožila více než třikrát. Díky Arančině plodnosti mohla zoo letos na jaře zorganizovat velkou výměnu varanů se Spojenými státy a Kanadou. Za oceán putovalo deset Arančiných potomků z roku 2010, do Evropy za to přicestovali varani nepříbuzní s evropskými.
 
Součástí výměny bylo i obstarání samce pro nový pražský chov. S Arankou jako starší varankou zoo pro rozmnožování nepočítá, partnera dostala její dcera Rancha. Protože je ale Rakastanovi jen rok, budou si muset oba na potomky počkat tři roky. Kvůli úspěchu s chovem varanů loni zahrada otevřela v zázemí zvláštní chovný pavilon pro veleještěry.
 
Varan komodský je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až sto kilogramů. Je jediným ještěřím predátorem. Loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopný ulovit i člověka. Žije na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, a to v počtu přibližně 5000 posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.
 
zdroj: ČTK

Sloupek