Tyto volby jsou velmi důležité, přicházejí v době neklidu, řekl Klaus

Letošní krajské a senátní volby jsou mimořádně důležité a mohou leccos ovlivnit. Přicházejí totiž ve chvíli společenského neklidu. Prezident Václav Klaus to řekl novinářům poté, co včera v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas v senátních volbách. Volit přišel v podvečer s manželkou Livií, po návratu ze státní návštěvy Polska.

"Máme určitý společenský neklid, a v tomto smyslu přicházejí volby ve chvíli, která není nejšťastnější. Takže v tom jsou mimořádně důležité," řekl Klaus. Koho ve svém obvodu volil, prezident neprozradil. Rozhoduje se prý ale vždy podle toho, jakou stranu kandidát reprezentuje, případně podle osobní znalosti kandidáta.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas volil krátce před 22:00 v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Volební výsledek občanských demokratů bude podle něj záviset na volební účasti. Nečas novinářům řekl, že voliči mají možnost zastavit "razantní nárůst zadlužení v krajích". Zopakoval také, že ODS by měla v regionech, kde to volební výsledek umožní, preferovat koalice stran od středu doprava.
 
Ve Slavkově u Brna včera po 15:00 vhodil do urny svůj hlas také předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Zvolil jsem kandidátku jihomoravské ČSSD. Jsem přesvědčen, že sociální demokraté odvedli na jihu Moravy kus práce a splnili sliby," řekl. Podle něj jsou současné volby důležité, protože lidé rozhodnou o úrovni zabezpečení služeb v krajích. "Jestliže by tyto volby znamenaly výprask pro kandidáty ODS a TOP 09, znamená to otevření cesty k pádu vlády a novým volbám do Poslanecké sněmovny," podotkl.
 
Předseda KSČM Vojtěch Filip přišel k urnám v Českých Budějovicích v 17:30. Spokojil by se prý s lepším výsledkem, než kterého dosáhli komunisté v roce 2004. "To znamená, abychom se podíleli na vládě ve více krajích," řekl novinářům. KSČM zatím tvoří vládní koalici ve dvou krajích.
 
Ve své domovské obci Suchá Loz, kde je místostarostou, volil dnes odpoledne předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj bude volební účast nízká. "Minule byla kolem 40 procent a předpokládám, že v těchto volbách by mohla být ještě menší. Můžeme se dostat do fáze, kdy nám budou po 20 letech od revoluce znovu vládnout komunisté," řekl ČTK. Úspěchem pro TOP 09 a partnerské hnutí Starostové a nezávislí bude, pokud se dostanou do většiny, či dokonce do všech krajských zastupitelstev, dodal.
 
zdroj: ČTK

Sloupek