TOP 09 chce připojení k fiskálnímu paktu do koaliční smlouvy

TOP 09 chce, aby se Česká republika ještě letos připojila k fiskálnímu paktu EU, který ČR zatím na evropské úrovni odmítá. První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek dnes ČTK řekl, že bez tohoto závazku nepodepíše chystanou novou koaliční smlouvu s ODS a LIDEM. Uvedl to po schůzi stranického vedení TOP 09. 

Předsednictvo TOP 09 projednalo i vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, neboli finanční ústavu. "Tento návrh jednoznačně schvaluje a doporučuje jeho podporu všem svým poslancům a senátorům. Předsednictvo TOP 09 konstatuje, že vládní návrh směřuje ke stejnému cíli jako mezinárodní závazek členských zemí EU," uvedla strana TOP 09 v prohlášení. 

Návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti je dokonce přísnější než smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, konstatovalo předsednictvo. "TOP 09 proto bude požadovat, aby v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a LIDEM byl obsažen závazek vlády připojit se k této smlouvě na úrovni EU ještě v roce 2013," dodalo. 
    
Návrh fiskálního paktu počítá s tím, že by státy do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP dané země. Na to, zda země "zlaté" pravidlo ukotvily v domácím právu, či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Provinilé zemi by mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek