Tento týden bude inverze, ale na Martina padaly teplotní rekordy

Na svatého Martina, kdy má podle pranostik přijít zima, padly na několika místech teplotní rekordy. Například v Karviné se v neděli rtuť vyšplhala až na 19,5 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1997 tu byl přitom o 3,8 stupně nižší. Tento týden se ponese ve znamení inverze, zataženou oblohu doplní teploty i nad deset stupňů.

Teplé počasí bylo v neděli hlavně na Moravě a ve Slezsku. Příjemných 18,7 stupně hlásila třeba Ropice u Třince, dosavadní maximum pro tento den zde přitom evidovali z roku 1996, a sice 15 stupňů. Pětatřicet let starý rekord padl také v Lučině na Frýdecko-Místecku, v neděli tu bylo 18,7 stupně namísto dosavadních 17,9. Na 18,6 stupně se oteplilo také v Bohumíně na Karvinsku, 17,5 bylo v Mošnově na Novojičínsku.

Tento týden už ale meteorologové tak vysoké teploty neočekávají, bude zataženo, mlhy a občas déšť nebo mrholení. Od středy se sice vyjasní, ale jen na horách, níže položené oblasti dál zůstanou pod mraky. Nejvyšší denní teploty se budou celý týden pohybovat mezi šesti až deseti stupni, na konci týdne může být při vyjasnění až 14 stupňů Celsia. Na noc pak předpověď hlásí čtyři stupně až nulu, za jasných nocí ale může přituhnout i na minus dva stupně.
 
zdroj: ČTK

Sloupek