Stále více Čechů chce i kvůli koroně bydlet v bezpečí příměstské zeleně

Podle statistik Centra pro výzkum veřejného mínění se 86 % Čechů v místě bydliště cítí v bezpečí. Důležitost tohoto faktoru ovšem mezi rezidenty výrazně stoupá. Ačkoli bezpečnost bydlení hrála při výběru lokality nebo nemovitosti roli vždy, letos se pochopitelně zvedla přímo skokově v celé Evropě.

„Bezpečný domov, který odstíní nejen klasické problémy velkých měst, jako jsou kriminalita, anonymita nebo přelidněnost center, ale třeba také zdravotní rizika spojená s aktuální a dalšími možnými epidemiemi, znamená dnes podle výzkumů pro řadu rezidentů dokonce prioritu. Jednoznačnou souvislost mezi kvalitou bydlení a pocitem bezpečí dnes začínají významně respektovat už také obce a developeři,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Dobré sousedství znamená bezpečí

Lidé vnímají pocit bezpečí jako významné kritérium celkové kvality života. To platí především pro ženy, které jsou náchylnější stát se obětmi některých typů trestných činů, ale také pro rodiny s dětmi. Přirozeně dáme přednost životu v takovém městě nebo obci, kde se nemusíme bát pustit své děti samotné do školy nebo ven s kamarády.

O bezpečí domova rozhoduje řada faktorů. Jedním z nich je okolní kriminalita. Možná vás překvapí, že Praha patří v rámci ČR mezi bezpečnější lokality. Zároveň se ale bohužel „pyšní“ nejvyšším počtem neobjasněných trestných činů. Jednou z příčin je právě zmíněná anonymita velkoměsta. Z tohoto hlediska patří k nejbezpečnějším bydlení v příměstských, jasně strukturovaných lokalitách s funkčními sousedskými a komunitními vazbami.

Důležitá je také realizace účinných strategií v oblasti bezpečnosti a ochrany na místní úrovni. Co to znamená v praxi? Pravděpodobnost krádeže nebo napadení v menším městě, kde je minimum rizikových míst, jako například podchody nebo vyloučené lokality, je zkrátka mnohem nižší. A na dobře osvětlené ulici se sousedy, se kterými se navzájem dobře znáte, se budete cítit mnohem bezpečněji než při pohybu po nočním sídlišti ve velkoměstě.

Proč mizí obyvatelé z center velkoměst?

Trend bydlení mimo centra velkých měst ale nesouvisí jen s klasickou bezpečností ve smyslu kriminality. Podle Anny Beaty Háblové, autorky knihy Nemísta měst, vykazují metropole v posledních letech vyčerpanost – v centru se většinou pouze pracuje, historické části jsou přetížené turisty, ceny bytů jsou uměle navyšovány kvůli Airbnb. Rezidenti si navíc stěžují, že hluční hosté ruší noční klid a časté střídání cizích lidí ve společných prostorách nebo situace, kdy se vám opilý turista uprostřed noci dobývá do bytu, protože si spletl patro, k pocitu bezpečí taky zrovna nepřispívají.

Takže není divu, že řada lidí dává přednost bydlení těsně za hranicemi Prahy, které s sebou nese i řadu dalších benefitů. Život v zeleném a klidném prostředí nezahlcuje neustálými vizuálními ani akustickými podněty jako ve městě, a je tak zdravější z hlediska psychické stability i nižšího počtu stresorů. Bydlení za Prahou už neláká na nižší ceny, ale na kvalitní zázemí, služby a hlavně prostor. Mimo centrum si můžete dovolit větší byt nebo dům se zahradou v dobrém sousedství s veškerou občanskou vybaveností. Právě důraz na prostor (ať už jde o větší počet pokojů nebo snadný přístup k zeleni) potvrzují i aktuální studie zaměřené na to, jak koronavirová krize ovlivnila priority těch, kdo uvažují o koupi nemovitosti.

Odpovědí je příjemnější bydlení na okraji

V době všudypřítomných elektronických médií je navíc čím dál snazší pracovat na dálku nebo z domova. Kvalitní rodinné i mezilidské vztahy zakotvené v dobrém domově mají navíc pro lidi čím dál větší hodnotu. Podle francouzského filosofa a bývalého šéfredaktora magazínu Esprit Oliviera Mongina totiž neobýváme virtualitu, ale žijeme ve skutečnosti, ve světě svých tužeb a potřeb. A právě domov a jeho nejbližší okolí je místem, kde prožíváme vztahy a máme přátele, na rozdíl od anonymních míst, kterými člověk jen projíždí nebo prochází bez možnosti budovat si jakékoli vazby.

Na útěk lidí z měst reagují i developeři. „Z naší zkušenosti bych nemluvil vyloženě o útěku z měst. Například bydlet v Praze je určitě pořád trend a drtivá většina našich klientů chce v Praze zůstat. Jenom z různých důvodů hledají mimo centrum. Je ovšem pravda, že v poslední době vedle zeleně nebo klidu víc a víc hledají bydlení, kde bude jejich rodina v bezpečí. A kde třeba nezůstanou zavření v bytě, pokud bude zase nutné omezit kontakty a podobně, abych uvedl ty nejaktuálnější požadavky,“ říká například generální ředitel společnosti Getberg Egor Khlebnikov. Jako příklad oblíbené lokality na okraji Prahy uvádí například Strančice, ve kterých je možné zůstat v dosahu velkoměsta, a přitom žít v klidu venkova. Právě tam Getberg nyní začíná s novým projektem East Gardens.

Sloupek