Soud definitivně osvobodil bývalého Drobilova poradce Knetiga

Odvolací pražský městský soud dnes s definitivní platností osvobodil Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Zprostil ho obžaloby z nepřímého úplatkářství. Muž podle státního zastupitelství požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách. 

Obžaloba tvrdila, že Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci. 

Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého na exporadcovo odsouzení chyběly důkazy. Podle předsedy senátu Vladimíra Cvetlera ani z výpovědi Jeřábka, ani z nahrávek nevyplynulo, že by Knetig požadoval úplatek. "My můžeme pochybovat o tom, zda jednání obžalovaného bylo standardní a zda opravdu pro ODS nechtěl peníze, ale pouhé podezření nestačí k tomu, aby byl uznán vinným," prohlásil soudce. 
    
Michálek navíc podle Cvetlera původně vznesl obvinění proti náměstkovi SFŽP Dušanu Fibingrovi. Když se však ukázalo, že u jednání se zástupcem banky vůbec nebyl, obrátil teprve někdejší ředitel fondu svoji pozornost na Knetiga. Prvoinstanční soud pak upozornil i na to, že byl za instituci odpovědný Drobil, nikoli jeho poradce. 
    
"Jsem ráda, že i odvolací soud nám dal zapravdu," řekla po skončení jednání novinářům Knetigova advokátka Leona Žáková. "Myslím, že výrok je naprosto jasný - klient je nevinný," dodala. Naopak žalobkyně Hana Andělová uvedla, že zváží, zda se proti verdiktu nedovolá k Nejvyššímu soudu. Vyčká ale na písemné vyhotovení dnešního rozhodnutí. 
    
S rozhodnutím nesouhlasí Nadační fond proti korupci. "Údajná důkazní nouze musí být jen těžko pochopitelný důvod pro každého, kdo slyšel nahrávky pořízené Liborem Michálkem," uvedl na svých webových stránkách. 
    
Městský soud se kauzou zabýval již počtvrté. Nejprve dvakrát zrušil usnesení o zastavení stíhání, poté i první osvobozující rozsudek. Nařídil doplnit dokazování například o Michálkovy nahrávky. Prvoinstanční soud mu vyhověl. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek