Slavné housle čtyř století

Už za pár dnů, v sobotu 17. září 2011, čeká prostory Libeňského zámku Velký den houslí s podtitulem „Slavné housle čtyř století“. „Součástí bude jedinečná, jednodenní výstava bezmála dvou desítek mistrovských houslí 18. až 21. století a následující večerní koncert.

Myslím, že pro všechny, kdo se jen trochu zajímají o klasickou hudbu, a housle zvlášť, to bude velký zážitek,“ uvádí zástupkyně starosty Vladimíra Ludková a dodává: „Nezapomínáme ani na děti, pro které budou připraveny malé šestnáctinové housle, na které mohu hrát tří až čtyřletí muzikanti.“ Nejen Ti nejmenší budou mít šanci obdivovat také housle z guatemalského mramoru či housle atypického tvaru.

V rámci výstavy proběhnou dvě komentované prohlídky vedené houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným (10.00 hod. a 14.00 hod.). Na výstavě bude možné zakoupit nahrávky na CD a DVD s houslemi 17. - 21. století a česko-anglickou exkluzivní publikaci Slavné evropské housle. Všechny vystavené exponáty poté zájemci uslyší v jednotlivých skladbách na večerním koncertě koncertě – na programu bude Vivaldi, Corelli, Tartini, Händel, Bach, Benda, Paganini, Gragnani, Piazzolla, Williams.

Během výstavy budou k vidění např. italské housle Giuseppe Fioriniho, který vlastnil pozůstalost po Antoniu Stradivarim, pražské housle Tomáše Ondřeje Hulinzkého z roku 1774, které byly do roku 1903 ve službách knížete Rohana na zámku Sychrov či Eberleho housle, které spatřily světlo světa v proslulém malostranském domě U tří housliček v 1. polovině 18. století. Velkou lahůdkou výstavy v Libeňském zámku bude zřídkakdy viděný originál italských houslí Stefana Scarampelly z roku 1909, s nímž ve 20. století koncertovali přední světoví virtuosové. Chybět nebude nádherný nástroj pražského Stradivariho Ferdinanda Augusta Homolky nebo jedny z nejlepších francouzských smyčců Eugéne Sartoryho. Pražské mistrovské housle 20. století zde bude reprezentovat rod Špidlenů a Vávrů.

Výstava, která bude probíhat od 10.00 do 16.00 hod., je přístupná zdarma. Vstupné na večerní koncert tria Svěcený – Navrátilová – Klaus stojí 150 korun, vstupenky je možné koupit v předprodeji v pokladně Kulturního domu Krakov.

Velký den houslí se koná v rámci exkluzivního koncertního cyklu Oktáva 2011, jehož jednotlivé koncerty budou probíhat až do listopadu. Nad akcí převzal záštitu houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

www.praha8.cz

Sloupek