Sberbank CZ ztrojnásobila zisk za první pololetí na 203 miliony korun

Za první pololetí roku 2017 Sberbank CZ dosáhla zisk po zdanění ve výši 203 miliony korun. K meziročnímu trojnásobnému růstu hospodářských výsledků přispěl především rekordní zájem o FÉR půjčky a FÉR hypotéky a v segmentu firemních zákazníků mimořádný objem devizových operací před ukončením intervenčního režimu ČNB.    

Zisk z finančních operací před tvorbou rezerv a opravných položek činil ke konci června 1,150 mld. korun. 

Rekordně rostou prodeje půjček v segmentu fyzických osob vč. podnikatelů. „Nové prodeje spotřebitelských, hypotéčních i micro investičních úvěrů dosáhly dvouciferný růst, hypotéční úvěry dokonce o 64 %. Jen v měsíci květnu banka schválila žádosti o hypotéku v celkovém objemu přes 1 miliardu korun,“ komentuje výsledky Vladimír Šolc, generální ředitel a předseda představenstva Sberbank CZ. Vedle úrokových výnosů rostou i výnosy z pojištění a investic.

V segmentu firemních zákazníků k dobrým výsledkům přispěl mimořádný objem FX operací před očekávaným uvolněním kurzu koruny vůči euru ze strany ČNB. Zájem o zajištění kurzového rizika měli nejen klienti ze segmentu velkých korporací, ale i malých a středních firem. Dařilo se i v oblasti strukturovaného financování. Sberbank CZ se v prvním pololetí podílela na několika významných syndikovaných úvěrech.

I přes růst obchodních výsledků se provozní náklady daří držet pod kontrolou, za první pololetí dosáhly 745 mil. Kč. Na úrovni loňského roku jsou i opravné položky. Díky vysoké kvalitě úvěrového portfolia je jejich objem meziročně stejný, a to i přes rekordní růst objemu poskytnutých úvěrů.
 

 

Sloupek