Radost pro nemocné děti. Jako u moře.

Děti milují barvy. A obrázky. A hry. Všeho najdou nyní dostatek na ambulantní části dětského oddělení Nemocnice Na Bulovce. Navíc si zde budou připadat jako u moře.   

Zasloužila se o to Nadace Archa Chantal, která se dlouhodobě věnuje tomu, aby dětem v nemocnicích bylo lépe. A jak jinak jim udělat radost, než proměnit strohý nábytek a smutné bílé stěny v barvami hrající obrázky a prostředí téměř jako doma? "Jsem velice ráda, že jsme si pro náš další projekt vybrali Dětské oddělení v Nemocnici Na Bulovce. A výsledek opravdu stojí za to. I díky skvělé spolupráci s vedením oddělení primářem Ivanem Peychlem a vrchní sestrou Andreou Fajtovou. Vyšli nám maximálně vstříc a pomohli zajistit i technický personál, který jsme pro dokončení první fáze rekonstrukce potřebovali," zhodnotila ředitelka nadace Tereza Valentová.

Projekt na Dětském oddělení Nemocnice Na Bulovce se jmenuje „Svět u moře“. Nadace Archa Chantal v rámci projektu pracovala na nových podlahách, barevné výmalbě, jsou zde dřevěné mobilní prvky pro děti, nábytek, obrázky z výtvarné dílny manželů Elšíkových, nový informační systém pro lepší orientaci na oddělení, grafické dekorace na skleněných plochách, květiny, plastová okna na chodbě a toaletách. Celková cena této první fáze dosáhla 770 tisíc korun. Téměř 520 tisíc korun platila nadace a 250 tisíc korun dodali sponzoři oddělení. Ve druhé etapě se nadace chce zaměřit na rekonstukci toalet, dveří a celkové dokončení projektu. 
 
„Věřím, že i tento projekt, za který nadaci děkuji, pomůže přesvědčit kompetentní instituce, že případné rušení lůžek na tomto oddělení by znamenalo obrovský problém pro tisíce rodičů a dětí, ať už z hlediska léčebného, tak i geografického. V případě nemožnosti využít lůžkovou kapacitu by byla omezena  dostupnost této péče pro region s více nežli 300 tisíci obyvateli,“ domnívá se primář oddělení Ivan Peychl. 
 
Bulovka totiž zajišťuje péči pro dětské pacienty z několika pražských městských částí a z velké oblasti středních Čech. Od ministerstva má jednu z nejvyšších akreditací. To znamená, že zaměstnává vysoce specializované lékaře, na třiceti lůžkách ročně ošetří patnáct set dětí a ambulantně zruba 20 až 25 tisíc dětí. „Stoupá nám počet dětí, které tu máme za rok, navíc na spolupráci s námi jsou částečně závislé i další obory,“ dodal Peychl. V Nemocnici Na Bulovce totiž dětská oddělení existují na dalších klinikách - ortopedie, infekce, kožní či dětské chirurgii. Všechna tato oddělení úzce s pediatrií spolupracují.

Sloupek