Přístup soudu je nerovný, stěžoval si Rath na porady s advokáty

Před Krajským soudem v Praze dnes opět vypovídá poslanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný s dalšími deseti lidmi z údajné korupce. Jeho promluva navazuje na přerušení z minulého týdne, kdy se omluvil kvůli únavě. Svou řeč začal námitkami vůči soudu, stěžoval si na to, že nemá patřičný přístup k obhajobě a přístup soudu je nerovný. Pokračoval popisem, jak se obecně realizovaly zdravotnické zakázky ve Středočeském kraji, když byl hejtmanem, a zaměřil se na chod krajských nemocnic.

Rathovi vadí, že nemá dost času na porady se svými dvěma advokáty, Romanem Jelínkem a Adamem Černým. Soudce Robert Pacovský odpověděl, že se vše děje v souladu s trestním řádem. Rath s ním nesouhlasil a uvedl, že například obviněná Ivana Salačová, která hovořila před ním, měla možnost v klidu vše probrat s právníky, zatímco Ratha vždy odvede vězeňská eskorta do cely pro vazebně stíhané a může mluvit s advokáty až v krátkosti v soudní síni. Při poradách ke všemu stojí kolem justiční stráž, za ním sedí veřejnost a místnost sledují bezpečnostní kamery. "Cítím se diskriminován proti těm, kteří nejsou vazebně stíháni," dodal Rath.
 
Obžalovaný poslanec se pak zaměřil na fungování krajských nemocnic. Když coby hejtman vedl kraj, byla podle něj snaha zrychlit modernizaci nemocnic. Jednotlivá vedení prý rozhodovala o nejdůležitějších věcech a co budou potřebovat. Krajský úřad pak jen dohlížel na to, aby se nemocnice zlepšovaly zhruba stejně. Obsah investic, tedy co, kdo a kde nakoupí, nebyl podle něho nijak tajný. "Byly to dlouho veřejně známé informace," dodal.
 
Vedení některých nemocnic prý byla nezodpovědná, a kraj proto zřídil společné představenstvo, ve kterém byli zaměstnanci krajského úřadu. "Podléhali řediteli, hejtman a rada kraje na ně neměli vliv," upřesnil Rath.
 
Rath navázal na svůj monolog z minulého týdne, tehdy jej ve čtvrtek přerušil kvůli únavě. Následoval výslech Salačové a přehrávání několikahodinových videozáznamů z jejích předchozích výpovědí před policií. Soudní výpověď dokončila dnes dopoledne a Rath mohl pokračovat.
 
Salačová má v obžalobě pozici spolupracující obviněné, protože se přiznala ke korupci a podle žalobce Petra Jiráta celou skupinu rozkrývá. Advokáti ostatních to odmítají a poukazují na rozpory v jejích dřívějších výpovědích. Salačové díky spolupráci hrozí nižší trest.
 
Popsala například, jak se veřejné zakázky údajně nastavily dopředu tak, aby vyhrála určitá firma a do dalšího kola se dostaly i další společnosti, které po předchozí dohodě dělaly "křoví, aby vše navenek vypadlo podle pravidel. Co se týče Ratha, hovořila o něm pouze v rovině spekulací, s jistotou o jeho zapojení do údajné korupce nemluvila.
 
Žalobce viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října, předvolává 78 svědků.
 
Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by si vzal úplatek. Zatím jej soud ponechává ve vazbě, stejně jako bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího přítele, někdejšího poslance Petra Kotta.
 
Autor: ČTK

Sloupek