"Velmi mě mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dál razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu," uvedl Heger. Podle něj je potřeba navíc "brát i ohled na okolí". Podotkl, že pracovníkům v jiných oborech veřejných služeb platy v poslední době spíš klesají.
Lékařské odbory zváží další postup. První protest uspořádají společně s lékaři z dalších zemí Visegrádu - ze Slovenska, Maďarska a Polska - už 20. listopadu. Podle šéfa Lékařského odborového klubu (LOK) bude akce sice jen symbolická, bude ale představovat jen první krok. "Pokud to někdo bude bagatelizovat a bude si myslet, že si dál může dělat, co chce, a neplnit písemné závazky, tak my musíme vypracovat projekt, který bude účelnější," řekl dnes novinářům Engel. Podle něj by se případná "silná a účinná" akce mohla konat až po Novém roce.
Lékaři kvůli příjmům a dalším podmínkám začali hromadně podávat výpovědi už před dvěma lety v protestní akci Děkujeme, odcházíme. Práci chtěla opustit čtvrtina nemocničních doktorů. "Nic účinnějšího nikdo zatím nevymyslel než dát vale tomu systému a postavit to hop nebo trop," podotkl předák.
Pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme se Heger s odbory dohodl na zvýšení platů a podepsal s nimi memorandum. V minulém roce si od března doktoři přilepšili o 5000 až 8000 korun. Průměrný příjem jim tak stoupl ze 48.000 na 60.000 korun. Letos se měly platy zdravotníků podle dohody zvednout o deset procent. Kvůli nepříznivé ekonomické situaci to nakonec mělo od ledna být jen o 6,25 procenta. Od pololetí se pak mělo případně přidávat ještě o 3,75 procenta. Odbory tvrdí, že všude příjmy nerostly. Příští rok se měli lékaři podle memoranda dostat na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.
Rychlý pozitivní dopad na systém zdravotního pojištění bude podle Hegera mít úhradová vyhláška o hrazení péče, kterou jeho úřad chystá. Ministr ji označil za restriktivní. Za péči prý zdravotní pojišťovny vydají nejvýš tolik, kolik vyberou na pojistném. "Nelze očekávat nárůst úhrad nebo jen omezený," uvedl Heger.
Ministerstvo určí výši úhrad, pokud se lékaři jednotlivých odborností a zdravotnická zařízení s pojišťovnami nedohodnou. Ani letos se to nepodařilo, takže Hegerův úřad připravuje vyhlášku. Nemocnice a doktoři dostávali dosud většinou každoročně vždy o něco víc peněz než v předchozím roce. Úhrady se zvedaly o pár procent. Ministerstvo se je snažilo v mnoha oblastech péče zmrazit už letos, nakonec ale zdravotníkům ustoupilo a pravidla zmírnilo.
zdroj: ČTK