Příspěvky na péči by mohli místo lékařů řešit sociální pracovníci

Zdravotní stav lidí, kteří žádají o příspěvek na péči, by v budoucnu už nemuseli zkoumat posudkoví lékaři. O přidělení peněz od státu by místo nich rozhodovali sociální pracovníci, kteří by spolupracovali přímo s doktory žadatelů. Navrhuje to ministerstvo práce, dohodlo se na tom s organizacemi handicapovaných. Dnes to řekla náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová. Podle ní se resort chystá vyměnit i průkazy postižených. Jejich držitelé by měli dostat nové automaticky bez zdravotní prohlídky. 

"Chtěli bychom systém úplně změnit. Už by to nemělo být tak, aby fungoval posudkový lékař, jeho roli chceme úplně potlačit. Měl by rozhodovat sociální pracovník. Ten by spolupracoval přímo s ošetřujícím lékařem žadatele," uvedla náměstkyně. 
    
Podle ní se ministerstvo chystá sjednotit také nynější průkazy pro zdravotně postižené. Existuje jich několik druhů a jejich platnost vyprší ke konci příštího roku. Má je kolem 450.000 lidí. "Všem osobám bude změnou zákona vydána nová průkazka bez zdravotní prohlídky," uvedla Jentschke Stöcklová. 
    
Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové chystané změny, které by měly zjednodušit postiženým život, vítá. "Na druhou stranu ale musí úřad jednat podle zákona, proto do doby, než nastane jakákoli změna, budeme postupovat podle platné legislativy, abychom zamezili případným zpožděním v budoucnu," uvedla mluvčí. 
    
Změny by měla obsahovat novela o sociálních službách, kterou ministerstvo práce chystá. Aby začala platit, musí ji schválit také vláda a Parlament a podepsat prezident. 
    
Upravit by se měla i kritéria pro posuzování zdravotního stavu pro přidělení příspěvku na péči. Hodnotí se deset oblastí. Ty se podle náměstkyně podrobněji rozpracují. Podílet by se na tom měli i zástupci organizací postižených. Způsob hodnocení kritizovala Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní se v desítce oblastí dostatečně nezohledňovalo to, jak je člověk závislý na pomoci. Mnozí lidé pak dostali nižší dávku, přestože se o sebe sami nedokázali plně postarat, stěžovala si rada. 
    
Zhruba do čtvrt roku chce ministerstvo vydat vyhlášku k nynějšímu zákonu o sociálních službách, která má sjednotit postup při sociálním šetření. Stanoví, jak by mělo v domácnostech u postižených lidí přesně vypadat. Dosud měli úředníci jen metodiku, v různých částech republiky posuzovali situaci jinak, dodala náměstkyně. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek