Prezident Zeman nechystá v nejbližší době udělení milosti

Prezident Miloš Zeman se nechystá v nejbližší době někomu udělit milost. Učinil by tak jen u nevyléčitelně nemocných, kteří nespáchali závažný trestný čin. Hlava státu, která nedávno agendu milostí převedla na ministerstvo spravedlnosti, to dnes řekla v rozhovoru s ČTK. 

Zeman uvedl, že převedení agendy je návrat k praxi někdejšího prezidenta Václava Havla a splnění předvolebního slibu. "Technicky to samozřejmě znamená, že z těch žádostí o milost mají pracovníci ministerstva spravedlnosti vytřídit pouze ty případy, kdy ten člověk je ve vězeňské nemocnici, je nevyléčitelně nemocný, má rodinné zázemí, protože nemá cenu ho vyhodit na ulici, a samozřejmě nedopustil se tak závažného trestného činu jako je například vražda," řekl k tomu, jaký bude nyní postup. 
    
V nejbližší době se však hlava státu žádnou milost udělit nechystá. "Zatím ne. Dostal jsem několik žádostí, například od otce, který utopil svoji dceru ve studni, což je samozřejmě vražda, a podle kritérií, která jsem vám právě uvedl, samozřejmě milost v tomto případě neudělím. Dokonce ani kdyby opravdu umíral," nechal se slyšet. 
    
Již po svém lednovém zvolení prezidentem Zeman řekl, že se chce práva na udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "zbytečně monarchistický prvek" v ústavě. Jeho předchůdce Václav Klaus jej za převedení agendy milostí kritizoval, když řekl, že milosti jsou výsadou hlavy státu a nelze je delegovat na úředníky. Zeman tím podle Klause poprvé mění ústavní zvyklosti.
 
zdroj: ČTK

Sloupek