Praha 8 vybrala autora nového uměleckého díla Dívka s kolem

Praha 8 vybrala vítěze umělecko - výtvarné soutěže, ze které vzešel návrh na nové umělecké dílo Dívka s kolem. To má odkazovat na památku Jindřišky Novákové. Porota vybrala z celkem devatenácti návrhů.

"Vybrali jsme dílo, které je vhodné do tohoto prostoru, protože se jedná o školu, kam chodí první stupeň, to je ten zásadní problém. Takže jakékoli funerální umění nebo něco dalšího by zde bylo nemístné. Každopádně ten návrh je svěží, je podle mě pro děti přijatelný," řekl Michal Švarc, radní MČ Praha 8.

"Vycházel jsem z nějakých dobových pramenů té historie dívky s kolem, jakým způsobem se to stalo. Co mě inspirovalo nejvíc, to je několik rovin. Jedna z rovin je, že jsem sám aktivním cyklistou, takže je pro mě cyklistika velice blízký element a to, jak odvážně se ta dívka zachovala, jakým způsobem to kolo bylo zničené, takže ti nacisté tu věc nikdy nenašli, to byl velice silný moment," řekl Lukáš Vágner, autor vítězného návrhu.

Na instalaci uměleckého díla, které má připomínat památku Jindřišky Novákové, bude navazovat také revitalizace prostranství před základní školou Bohumila Hrabala. "Ráno se nám tady schází zhruba 400 dětí, odpoledne odchází 400 dětí, takže oni tento prostor, když pro ně bude více přístupnější, víc dětštější, určitě využijí. A myslím si, že to ocení i čekající rodiče. I pro ně to bude príma, že na děti, než vyjdou ze školy, protože se často stává, že děti ani nechtějí odcházet ze školní družiny, občas čekají 10 minut nebo čtvrt hodinky, takže i pro ně to bude príma," řekla Irena Trojanová, ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala.

"Budeme celý prostor předlažďovat, budeme sem umisťovat zajímavé prvky, hrací prvky pro děti a navíc jsme oslovili i děti ze soutěží, aby zkusily navrhnout také nějaké umění podobného typu, které umístíme do míst, kde je školní hřiště," řekl Michal Švarc, radní MČ Praha 8. Pro děti Praha 8 připravila navíc také literární soutěž. Vítězná povídka bude zveřejněná v připravované knize pod názvem Statečnost je ženského rodu.
 

Sloupek