Pozor na přicházející vedra!

Meteorologové varují před velmi vysokými teplotami, které od čtvrtka do pátku zasáhnou většinu území České republiky. Přes den může být 34 až 36 stupňů Celsia. Výstraha upozorňuje také na pokles ozonu.   

Lékaři proto upozorňují, aby lidé v těchto dnech dbali na dostatečný přísun tekutin a vyhýbali se nadměrné fyzické aktivitě. Nejvhodnějším nápojem k udržování pitného režimu čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje nebo zeleninové šťávy. 

Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení nebo i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy. 

Nejvíce lidí postižených kolapsy je ve starším středním či seniorském věku. Při vysokých teplotách vzrůstá ale také počet dalších obtíží, jež mají souvislost s vedry, především oběhového charakteru – dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů, či například závratí. 

Nejen cukrovkáři, astmatici nebo lidé s nemocným srdcem by se měli při nadcházejících vedrech mít na pozoru. Kolaps z horka hrozí i těm, kdo zdravotní problémy nemají.
Rizikovou skupinou jsou také děti, neboť je u nich obsah vody v těle vyšší než u dospělých, a proto jsou také citlivější ke ztrátám tekutin. Navíc stejně jako senioři mají pocit žízně potlačen. Ale konzumaci slazených limonád je třeba u nich omezit na minimum. Stejně tak i nápoje s alkoholem by lidé měli omezit. A nejen z důvodu, že alkohol má diuretické účinky, a tedy organismus odvodňuje. Při vedrech může navíc i malá dávka alkoholu vést k těžkému stavu opilosti se všemi související riziky.

 

Sloupek