Porucha na kanalizaci není příčinou propadu silnice

Příčinou nedělního propadu silnice v pražských Dejvicích není porucha na kanalizaci, jak se původně uvádělo. V místě byla zřejmě už dříve dutina, do které při posledních deštích natekla voda. Ukázaly to další průzkumy. Novinářům to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který si místo ráno prohlédl. Podle něj se tak těžko bude hledat viník. Závěry ale nejsou definitivní.

"Zdá se, že to nemá žádnou souvislost s ražením metra," uvedl primátor. Podle něj na štole tunelu metra, které se v těchto místech razí, nejsou žádné změny ani závady.

Asi čtyři metry široká a pět metrů hluboká díra, která zasáhla silnici na Evropské třídě směrem z centra a přilehlý tramvajový ostrůvek, je už zalita betonem. Odstraňování havárie by mohlo trvat asi týden. Podle primátora není jasné, kolik bude odstraňování stát, ani kdo ho zaplatí. Zřejmě ale město.
 
V místě je stále odkloněna automobilová doprava ve směru z centra a zcela zastaven provoz tramvají. "Kolem poledne by mělo být jasné, jestli bude možné pustit tramvaje směrem do centra," řekl primátor. Rozhodnutí bude podle něj záviset na dalším průzkumu podloží.
 
Silnice u křižovatky Evropské a Horoměřické ulice se propadla v neděli před polednem. Nikdo nebyl zraněn. Policie případ vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
 
Trasa A pražského metra, která nyní končí ve stanici Dejvická, má po prodloužení vést až do Motola. Jedna z nových stanic má vzniknout právě u křižovatky Evropské a Horoměřické.
 
V Praze se v minulých letech propadla zem při výstavbě tunelového komplexu Blanka, který rovněž staví Metrostav. Dvakrát se tunel propadl v roce 2008 ve Stromovce, před dvěma lety pak nedaleko od Pražského hradu. Metrostav za to dostal milionovou pokutu od Českého báňského úřadu, dalších asi 9,56 milionu korun zaplatil Praze.
 
zdroj: ČTK

Sloupek