Operatéři na Bulovce odstartovali pracovní soboty pro výměnu PIP implantátů

Největší české centrum pro rekonstrukční operace po rakovině prsu v Nemocnici Na Bulovce zahájí tuto sobotu program výměny vadných implantátů PIP. Termíny jsou obsazené na všechny soboty do konce dubna. V případě potřeby budou vypsány další. Řekl to ve čtvrtek přednosta kliniky plastické chirurgie, docent Jan Měšťák, který v sobotu operoval prvních pět pacientek.

V sobotu se bude operovat proto, aby se výměny výrazně zrychlily. "Naše operační schéma je velmi nabité a za normálních okolností by ženy čekaly na reoperaci i dva a půl roku, pracovní soboty nám umožní zkrátit tuto dobu na 10 měsíců, což je výborné," podotkl plastický chirurg.

Nabídka sobotních operací platí pro zhruba 200 pacientek, které byly operovány od září 2006 do dubna 2010. Jedná se o ženy po rakovině prsu, z estetických důvodů Bulovka implantáty PIP nikdy nepoužívala.

Mimo víkendové schéma již nemocnice stihla odoperovat zhruba 15 žen s vadnými implantáty. "Šlo o pacientky, které se nám podařilo vměstnat do programu tam, kde se z nějakého důvodu uvolnilo místo, nebo jim implantát praskl, a tak byl potřeba rychlý zákrok," vysvětlil Měšťákův kolega primář Kliniky plastické chirurgie Jan Urban.

Kdo uhradí reoperace implantátů, nemocnice však stále řeší. "Vedeme jednání s pojišťovnami, dohodu na celé úhradě již máme s Oborovou zdravotní pojišťovnou (OZP). Bez ohledu na průběh jednání jsme se ale rozhodli program spustit, protože podle mého názoru je teď nejdůležitější pomoci pacientkám. Finance lze řešit potom," uvedl náměstek nemocnice Jiří Havel.

V Česku je 13 center s akreditací pro tyto operace. Na Bulovce je jediné Centrum komplexní chirurgické péče pro ženy s onemocněním prsu, má i nejvíc pacientek. Ze zhruba 500 žen, kterým zaplatila implantát zdravotní pojišťovna, ho 200 dostalo na Bulovce, 99 na Vinohradech. Celkem bylo v Česku použito v 50 zdravotnických zařízení 3000 implantátů pro 2000 žen, některé potřebovaly náhrady dvě, některým stačila jedna.

Rakovina prsu postihuje (dle statistik) až 6% žen a proto je problémem, který se týká každého. Přes veškeré pokroky v onkologické péči je, v absolutní většině případů, nutné při léčbě tohoto zhoubného onemocnění prs odstranit. Díky úspěchům rekonstrukční chirurgie je možné ve většině případů prs nahradit. Pracoviště v Nemocnici Na Bulovce je jedním z mála pracovišť, které zavedlo možnost rekonstrukce prsu v jedné době, tedy při stejné operaci, kdy je prs z důvodu rakoviny odstraněn je ihned nahrazen.

Sloupek