Nemocnice Na Bulovce má nový inkubátor

Nadační fond Venduly Svobodové Kapka naděje včera předal Neonatologickému oddělení Nemocnice Na Bulovce nový moderní inkubátor Isolette 2000. Nadační fond spolupracuje s tímto oddělením od roku 2008 a během sedmi let věnoval pro novorozence inkubátory a ventilátory v hodnotě zhruba 5 miliónů korun. 

Nový inkubátor Nemocnici Na Bulovce osobně předala Vendula Svobodová. “Od roku 2008, kdy se primář Martin Čihař rozhodl, že chce zavést tuto jednotku pro novorozence, tak jsme začali tady dávat první ventilátory, inkubátory a v té pomoci dále pokračujeme,” uvedla prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová.
 
Podle primáře neonatologického oddělení Martina Čihaře porodnost nedonošených dětí v posledních letech stoupá. Kapacita oddělení je tak vytížena na maximum. “My mluvíme o předčasném porodu před 37 týdnem těhotenství nebo o nízké váze do 2,5 kila a ten počet postupně stoupá z 5% pomalu na 8% v loňském roce,” uvedl Čihař.  
 
Neonatologické oddělení v Nemocnici Na Bulovce je moderním novorozeneckým pracovištěm. Inkubátor je na tomto oddělení nezbytným přístrojem. Bohužel je nutný díky faktu, že ne všechny děti se rodí donošené, proto tento dar bude využit  v záchraně mnoha novorozeneckých životů. Je navržen tak, aby udržel pro novorozence ideální mikroklima. Díky jeho kvalitní termoregulaci a inteligenci je schopný se o novorozence postarat 24 hodin denně. Zakoupení inkubátoru není levnou záležitostí. “Cena tohoto kvalitního inkubátoru je čtvrt miliónů korun,” uvedl primář Martin Čihař. 
 
Přestože porodnost v celé ČR klesá, kapacita porodnice Nemocnice Na Bulovce je plně využívána. “Spíš máme problém všechny maminky, které by u nás chtěli rodit přijmout, mít pro ně místo v dané chvíli. V loňském roce jsme měli 2400 porodů, zatímco před několika lety to bylo ročně zhruba 2000 porodů,” uvedl primář neonatologického oddělení Martin Čihař. 
 

Sloupek