Nemocné topoly budou pokáceny, nahradí je nové stromy

Radnice osmé městské části se rozhodla pokácet staré nemocné topoly v blízkosti stanice metra Invalidovna. Vycházela ze závěrů dendrologického posudku, který potvrdil jejich špatný zdravotní stav. Nejen obyvatelé přilehlého sídliště se ale nemusejí znepokojovat úbytkem zeleně. Na jaře a na podzim letošního roku se uskuteční výsadba nových dřevin. Stromy budou pečlivě vybrány tak, aby vhodně zapadaly do městského prostředí.

„Všichni máme v paměti několik neštěstí, které se staly v nedávné době a viníkem byl padlý nemocný strom. Musíme si uvědomit, že jde o zdraví lidí a i leckdy na oko zdravé stromy mohou během chvilky i zabíjet,“ prohlásil starosta Prahy 8 Jiří Janků.

Na sídlišti Invalidovna se nachází velké množství dožívajících topolů vlašských a topolů kanadských. Jedná se o krátkověké stromy s křehčím dřevem, vyžadují dostatečně hluboké, vlhké a propustné půdy. „V takových podmínkách je topol schopen vytvořit mohutný kořenový systém. Strom je tak za optimálních podmínek dobře ukotven. Na sídlišti Invalidovna tato kriteria bohužel nejsou splněna,“ vysvětlila Marcela Kňourková z odboru životního prostředí.

Provozní bezpečnost topolů se již v relativně mladém věku začíná pozvolna snižovat. Dřevo postupně křehne a dochází ke zlomům i zdravých větví. U starších stromů je velký výskyt hniloby dřeva. Při silnějším větru často odpadávají velké a silné větve, může dojít i k vyvrácení celého stromu. Pokáceným topolům bylo přes 40 let. „Právě tyto kombinace a nevhodně zvolené místo výsadby vedly k zadání a zpracování znaleckého posudku. Za případné komplikace s pojené s kácením a výsadbou nových dřevin se samozřejmě omlouváme,“ řekla Kňourková.

www.praha8.cz

Sloupek