Ministr kultury Balvín vrátí zpět do čela ND odvolaného Buriana

Ministr kultury Jiří Balvín vrátí dnes odpoledne Jana Buriana zpět do funkce ředitele Národního divadla (ND) v Praze. Řekl to ČTK. Z postu jej ve čtvrtek odvolal, přesně v den, kdy ředitel nastoupil. Balvín podle svých slov vyhoví přání kulturní veřejnosti. To, aby Buriana vrátil do funkce, Balvínovi nařídil premiér Jiří Rusnok. Odvolání vyvolalo protesty napříč odbornou veřejností i politickými stranami. Zda se Burian vrátí, není jisté, nejdřív chce o nové situaci kolem svého odvolání jednat s vedoucími pracovníky ND, kteří na protest proti krokům ministra odešli.

"Snažíme se v této republice obsazovat vrcholné funkce na základě výběrových řízení, ale v tomto případě jsme zjistili, že kulturní fronta si to nepřeje. Přeje si naopak obsazovat funkce lidmi ze svého středu, v tomto případě to budeme respektovat," řekl ČTK ministr.
 
Burian uvedl, že se Národní divadlo dnes ráno nachází v jiném stavu, než bylo ve čtvrtek v 08:00 - nemá vedení Opery, Činohry a část hereckého souboru. "Vážím si postoje pana premiéra. Musím se ovšem poradit s odstoupivším vedením ND, zda - a za jakých okolností - je ochotno v práci pokračovat. Poradím se také s garanční radou. Poté se k celé věci vyjádřím," píše v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Doufá také, že ND přestane být do budoucna rukojmí politiků.
 
Odvolaný Burian podle premiéra Jiřího Rusnoka nic nepokazil. Jeho odvolání bylo věcí, která se stát neměla. Ať pracuje a ukáže, jak se mu bude dařit, uvedl dnes ministerský předseda na tiskové konferenci po schůzi vlády. Rusnokova důvěra v 
Balvína je mírně oslabena. Odvolání ředitele Národního divadla je taková "žlutá karta" pro Balvína, za jednu žlutou kartu se ale ještě nevylučuje, uvedl k jeho dalšímu setrvání ve vládě.
Balvín řekl, že ředitele Národního divadla odvolal proto, že nevzešel z výběrového řízení a chtěl vypsat do měsíce veřejné. Burian své odvolání odmítl a argumentoval tím, že byl vybrán podle všech evropských standardů, což potvrdila i expertní komise.
 
Už ve čtvrtek kvůli odvolání Buriana rezignoval umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal, do svých funkcí nenastoupilo nové vedení Opery Národního divadla a rezignaci nevyloučil umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Na protest proti Burianovu odvolání oznámila asi desítka známých herců ND, že podají výpověď.
Premiér nařídil Balvínovi, aby Buriana vrátil do vedení ND
 
Premiér Jiří Rusnok nařídil ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do vedení Národního divadla (ND) ředitele Jana Buriana, kterého ve čtvrtek odvolal. Dnes o tom informoval server Aktuálně.cz.
 
Rusnok to podle serveru Balvínovi nařídil na dnešní ranní schůzce. ČTK informaci potvrdil zdroj blízký vládě. Balvín odvolal Buriana v den, kdy nastupoval do funkce.
Řada umělců i členů vedení Národního divadla po tomto rozhodnutí podala výpověď, Burian dnes ČTK řekl, že s nimi chce o nové situaci jednat.
"Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Kulturní fronta žádá toho, aby z jejich středu se vždycky vybral jeden předem určený zájemce, nejlepší osoba, a tak toho budou mít," řekl serveru Rusnok.
 
Rozhodnutí ministra, jehož vláda zatím nemá důvěru Sněmovny, vyvolalo pobouření na politické scéně i mezi odborníky. Už ve čtvrtek kvůli tomu rezignoval umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal, do svých funkcí nenastoupilo nové vedení Opery Národního divadla a rezignaci nevyloučil umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska.
 
Na protest proti Burianovu odvolání oznámila asi desítka herců ND, že podají výpověď. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Tomáš Staněk. Jsou mezi nimi i Miroslav Donutil, Alois Švehlík nebo Eva Salzmannová. Už dříve odchod z Národního divadla oznámili třeba Richard Krajčo, Ondřej Pavelka a David Prachař. Divadlo chtějí opustit také Jan Dolanský, Martin Pechlát, Filip Rajmont a Pavla Beretová.
 
Autor: ČTK

Sloupek