Máchův Máj vydaný v roce 1836 bude k prodeji za 120.000 korun

Jeden z prvních výtisků Máchova Máje bude k prodeji na veletrhu Svět knihy, který začne ve čtvrtek v pražském Průmyslovém paláci. Na veletrhu má tradičně několik antikvářů své stánky, letos jich bude šest včetně mimopražských. Máchovu slavnou báseň v prvním vydání z roku 1836 bude nabízet pražský antikvář Dan Kurovec za 120.000 korun. 

Karel Hynek Mácha ji vydal vlastním nákladem v roce své smrti, dobová česká kritika však báseň odsoudila. Již následující generace jej ale vzala za svůj jako klenot české poezie a v tragické době po mnichovském diktátu byl Mácha veleben jako génius a symbol naděje českého národa. A poté snad každý český básník či literát cítil potřebu se vyslovit k hlavní máchovské otázce po smyslu života. 
    
Máj byl vydán 23. dubna 1836. Všech 600 výtisků se údajně brzy rozprodalo. Podle antikváře, k němuž se útlá knížečka dostala prostřednictvím odkupu pozůstalosti, jde o sběratelský kousek, který pravděpodobně zájemce najde. "Pokud ne, nevadí, s časem jedině nabyde na hodnotě," řekl ČTK Kurovec. Sám si prý historický unikát ponechat nechtěl, není sběratelem, stačil mu dočasný kontakt s knížkou, "vzpomínku na ni vám nikdo nevezme", říká. 
    
Romantická báseň Máj plná lyrických a reflexivních pasáží je vystavěna na protikladu smrti hrdinů a oslavy přírody, necitelné k lidskému zoufalství. V závěru básně se vypravěč srovnává s hlavním hrdinou, s jeho zkušenostmi i pocity. Mácha zde vyzpíval všechny bolesti své duše, zraněné zklamanou láskou, beznadějností zániku, pochybnostmi o životě posmrtném, smutkem nad marností všeho či steskem po uplynulém mládí. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek