LIME V PRAZE PO NECELÉM ROCE POKOŘIL MILION JÍZD

Společnost Lime v Praze za necelý rok pokořila milník milionu jízd a ukazuje, že o bezemisní, pohodlnou a flexibilní přepravu je i v Česku velký zájem. Každá čtvrtá jízda na koloběžce dle průzkumu firmy nahrazuje jízdu autem, čímž služba Lime vhodně slouží rovněž jako doplněk či alternativa k městské hromadné dopravě. Lime potvrzuje svou vůdčí pozici v progresivní oblasti mikromobility a spolu s milionem jízd v Praze firma slaví rovněž 100 milionů jízd celosvětově.

Sdílené koloběžky byly po Praze poprvé rozmístěny na konci září 2018 a miliontou jízdu v pražské metropoli si tedy služba připsala po méně než roce provozu. Uživatelé koloběžek v Praze na koloběžce průměrně stráví 10 minut a ujedou zhruba 1,6 kilometru. K dnešnímu dni Pražané a návštěvníci Prahy na koloběžkách najezdili téměř 1 800 000 kilometrů, což je ekvivalent vzdálenosti, kterou by člověk urazil při 45 výletech kolem zeměkoule. Oproti jízdě autem tak uživatelé Limu ušetřili přes 700 tun emisí oxidu uhličitého a přes 100 000 litrů paliva.

Za necelý rok široký tým patrolerů a cargo kola

Během necelého roku fungování služby Lime stihl zavést také celou řadu opatření, jak provoz v Praze postupně kultivovat a z koloběžek učinit pevnou součást města, která bude ku prospěchu pokud možno všem obyvatelům. Do ulic byl nasazen početný tým firmy, především pak patroleři, kteří se celý den pohybují po širším centru města a dohlížejí na to, že jsou koloběžky správně zaparkované a nikde nepřekáží. Ti byli vybaveni elektrickými cargo koly, která využívají k bezemisní redistribuci koloběžek po centru města. Lime rovněž postupně zpřísnil pravidla pro parkování a společnost v srpnu zavedla pokuty za odkládání koloběžek v červených zónách, kde je parkování zakázáno.

Prioritou společnosti Lime je kromě rozvoje samotné služby také bezpečnost uživatelů koloběžek a všech ostatních účastníků silničního provozu. Lime klade velký důraz na kontinuální vzdělávání uživatelů, jak službu řádně využívat – tedy nejezdit po chodníku, pohybovat se s respektem k okolí, dodržovat pravidla silničního provozu a parkovat ohleduplně, za přirozenou překážkou na straně u silnice.

„Na edukativních iniciativách s námi spolupracuje Policie ČR i BESIP, čehož si nesmírně vážíme. Našim společným výzvám k ohleduplnosti uživatelů ať už soukromých nebo sdílených jednostopých vozidel tato spolupráce dává potřebnou vážnost,” komentuje provozní manažer Limu Ondřej Široký.

100 milionů jízd ve světě

Společnost Lime, která po dvou letech od svého vzniku funguje ve více než 120 městech napříč 30 zeměmi světa a pěti kontinenty, slaví rovněž globální milník 100 milionů jízd. Služba ulehčuje mnohdy komplikované dopravě ve městě a dle průzkumu Limu si v průměru jeden ze čtyř jezdců jízdu na koloběžce zvolí místo svezení autem. Díky více než 15 milionům uživatelů koloběžek Lime již tedy bylo ušetřeno na 40 milionů kilometrů ujetých autem, což je vzdálenost srovnatelná s 50 cestami na Měsíc a zpět.

Sloupek