Letos bylo léto od r. 1775 deváté až 11. nejteplejší

Letošní léto bylo mimořádně teplé, ve 238 let dlouhé historii měření pražského Klementina zaujímá deváté až 11. místo. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s tím, že jde o statistiku klimatologického léta, tedy období od června do srpna. Od září panuje podle meteorologů podzim, skutečné podzimní počasí s plískanicemi a nižšími teplotami ale přinese až tento týden, kdy 22. září začíná podzim astronomický.

"Dosud nejteplejší léto bylo v roce 2003 s průměrnou teplotou 22,4 stupně Celsia, to bylo to velmi suché léto po povodňovém roce 2002. Nejchladnější léto bylo zjištěno v roce 1844 s průměrnou teplotou 16,4 stupně Celsia," uvedl Pavel Jůza z ČHMÚ.

Výjimečně horký byl letos v létě hlavně srpen, s průměrnou teplotou 21,7 stupně Celsia byl o 2,6 stupně teplejší, než je srpnový průměr let 1775 až 2010 a dokonce o 0,3 stupně teplejší než letošní červenec, přestože v sedmém měsíci roku jsou teploty zpravidla nejvyšší. Dne 20. srpna byla také překonána dosud nejvyšší teplota naměřená v Česku, ve středočeských Dobřichovicích bylo 40,4 stupně. Dřívější maximum bylo přitom 40,2 stupně naměřené 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi.
 
Teplotní rekordy ale přinesly i zářijové dny, začátkem minulého týdne rtuť stoupala na řadě míst nad tropickou třicítku. Zároveň už ale na vrcholcích hor poprvé od jara nasněžilo.
 
Poslední dny končícího astronomického léta už nejspíš žádné rekordy nepřinesou, meteorologové hlásí od středy prudké ochlazení až o deset stupňů. Denní maxima do 16 stupňů doplní pošmourné počasí s přeháňkami a ranními mlhami. I začátek podzimu by ale měl být podle ČHMÚ teplotně nadprůměrný, dlouhodobá předpověď počítá do konce měsíce s teplotami až 25 stupňů a polojasným nebem.
 
zdroj: ČTK

Sloupek