Lékaři z Nemocnice na Bulovce završili v Jordánsku svou šestou misi

Na přelomu září a října proběhla v jordánském hlavním městě Ammánu již šestá mise lékařů Nemocnice Na Bulovce, která byla opět zaměřena na léčbu zraněných z války v Sýrii a syrských utečenců z utečeneckých táborů a operace syrských dětských a dospělých pacientů se získanými a vrozenými vadami pohybového aparátu.  

Tým tvořili plastičtí chirurgové Martin Molitor a Pavel Popelka a instrumentářka Dana Chlachulová. Pracovali v Palestine Hospital v Ammanu, tedy nemocnici, kde se narodil i současný jordanský král.V rámci této mise bylo vyšetřeno 40 pacientů, z toho bylo pro operaci vybráno 30 pacientů. Lékaři provedli rekonstrukce poúrazových stavů na ruce -  nervy, šlachy, klouby, korekce deformujících a kontrahujících jizev po úrazu (většinou termickém), vrozené vývojové vady rukou a nohou, operace onemocnění šlachového aparátu rukou nebo exstirpace velkého lipomu.

I tato šestá mise proběhla bez jakýchkoliv medicínských nebo organizačních komplikací. Za to patří díky také velvyslanci ČR v Jordánsku Petru Hladíkovi a jeho týmu. Na místě byla opět vynikající kooperace s kontaktním lékařem Wathequem Al-Qsousem, který  pomáhal s předvýběrem pacientů a zároveň se stará o následnou péči operovaných pacientů po odjezdu týmu z Nemocnice Na Bulovce. Ortoped Watheq Al-Qsous studoval na Slovensku i v České republice a navíc je i občanem ČR. „Opět mohu konstatovat jediné. Jsem obrovsky hrdá na to, že máme k dispozici špičkové odborníky, kteří jsou díky svým znalostem a zkušenostem vítáni na zahraničních humanitárních misích," vzkázala do Jordánka své lékaře ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Pátá mise
Tým Nemocnice Na Bulovce ve stejném složení absolvoval pátou jordánskou misi také v červnu letošního roku. Lékaři provedli celkem 16 operací, z toho dvě třetiny u dětských pacientů. Zaměřili se opět na válečná zranění, většinou od výbušnin nebo na vrozené vady. Úspěšně například narovnali palec tříletému chlapečkovi. Operaci si vyžadovala i těžká devastující válečná poranění rukou s nutností komplexní rekonstrukce nebo rozsáhlé jizvy po domácích nebo válečných popáleninách.

Čtvrtá mise
Čtvrtá mise z Nemocnice Na Bulovce v Jordánsku proběhla v březnu tohoto roku. Mise se tentokrát zúčastnili dva ortopedi – Jiří Chomiak a Štěpán Magersky, anestezioložka Zuzana Bonhomme Hankeová a instrumentářka Dana Kafková. V Jordánsku působili celkem 9 dní a provedli tři totální endoprotézy kolenou, ošetřovali nezhoubné nádory chrupavky na rukou nebo Achillovy šlachy nebo poraněné rameno. V některých případech odstraňovali kovy z dřívějších operací. Mezi jejich pacienty byly i 3 děti. 

Třetí mise
V roce 2015 proběhla mise v květnu a zahrnovala jak ortopedy, tak plastického chirurga. K ortopedovi Jiřímu Chomiakovi se tentokrát přidal ortoped Robert Jůzek, plastický chirurg Martin Molitor a anestezioložka Mária Touficová. Lékaři operovali ve dvou nemocnicích v Ammánu, Al-Maquased Charity Hospital a Al-Khalidi Hospital. Ortopedický tým ambulantně vyšetřil 35 pacientů s poúrazovými a vrozenými a degenerativními vadami pohybového aparátu. Operováno pak bylo 13 pacientů. Plastický chirurg ambulantně konzultoval 35 pacientů a následně provedl 13 operací. Samostatná plastická operace proběhla u 12 pacientů (komplexní defekty, jizevnaté kontraktury, vrozené vady obličeje a končetin), 1 operace byla ve spolupráci s ortopedy (poúrazová deformita nohy).

Druhá mise
Opět v roce 2015 se uskutečnila 9denní mise v březnu ve složení: ortopedi Jiří Chomiak a Štěpán Magersky, anestezioložka Zuzana Bonhomme Hankeová, instrumentářka Dana Kafková. Lékaři ambulantně vyšetřili 45 pacientů s poúrazovými a vrozenými a degenerativními vadami pohybového aparátu a provedli celkem 17 operací, např. posttraumatická deformita nohy u dospělého, odstranění enchondromů ruky a spongioplastika u mladého dospělého, prodloužení Achillovy šlachy u pes equinus u dítěte v rámci vrozeného zkratu stehenní kosti, třikrát endoprotézy kolenního kloubu pro těžkou gonartrozu u dospělých pacientů a další. 

První mise
Na svou první misi v Jordánsku přijeli lékaři z Nemocnice Na Bulovce v prosinci 2014. Tým tvořil plastický chirurg Martin Molitor a anestezioložka Mária Touficová. K týmu z Nemocnice Na Bulovce se připojil také tým dvou ortopedů z FN Motol. A zatímco u nás se slavila první adventní neděle, lékaři z Nemocnice Na Bulovce začali v Jordánsku s prvními operacemi. A nešlo o žádné rozkoukávání, ale o velmi vážná zranění. Operovali 18letého mladíka po střelném zranění devastující dolní čelist a 16letého mladíka, který měl rozsáhlé otevřené poranění břicha. Kromě toho měl i amputaci jedné dolní končetiny ve stehně, na druhé dolní končetině měl rozsáhlé otevřené poranění stehenní kosti a také těžce poraněné horní končetiny. 

Všechny mise českých lékařů v Jordánsku byly součástí humanitárního programu české vlády Medevac, v jehož rámci se již dostalo péče několika set pacientů, hlavně dětí. 
 

 

Sloupek