Krizový štáb Prahy 8: roušky, dezinfekce, rukavice, ochranné štíty...

Na základě opakované žádosti o pomoc radnice včera rozdala do schránek čtyř velkých bytových domů v ulicích Vraňanská a Řepínská v Bohnicích, kde jsou pouze byty Hl.m.Prahy určené seniorům, 150 obálek se 450 rouškami a potřebnými instrukcemi a kontakty včetně seniorských infolinek Prahy 8.

Právě prostřednictvím těchto speciálních infolinek, na kterých od jejich zřízení dne 18.3. ve všední dny jsou odbaveny desítky telefonátů, je krizový štáb a úřad schopen seniorům dovézt nejen roušky a dezinfekci, ale i potravinovou pomoc. Mobilní týmy Prahy 8 spolu se Sociální a ošetřovatelskou službou Prahy 8 (SOS), Gerontologickým centrem Prahy 8 a zaměstnanci radničního Odboru zdravotnictví a sociálních služeb tímto způsobem již navštívili a potřebnou pomocí vybavili zhruba 1600 seniorů.

Stále platí rozhodnutí krizového štábu, že obdržené ochranné pomůcky a dezinfekce se předávají hlavně seniorům a pracovníkům sociálních služeb, matkám s dětmi spolupracujícími s orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), sociálně potřebným a lidem v nouzi, klientům pečovatelské služby apod.

Krizový štáb dosud rozdal prostřednictvím Sociální a ošetřovatelské služby Prahy 8 (SOS) a svých mobilních týmů cca 19.200 ks roušek seniorům v domovech pro seniory Ďáblice, Nová slunečnice v Bohnicích, v domech Vraňanská a Řepínská i seniorům v bytech DPS Burešova, Křižíkova a Bulovka. Roušky obdržely příspěvkové organizace, zaměstnanci úřadu a lidé na základě telefonátu na krizové infolinky.

Kromě roušek distribuuje krizový štáb také ochranné štíty, rukavice a dezinfekci. Dosud bylo vydáno 3000 párů rukavic, desítky ochranných štítů a zhruba 400 litrů dezinfekce pro polikliniku Mazurská, domovy pro seniory a žadatele prostřednictvím infolinek. Krizový štáb zásobuje a také udržuje nutnou zálohu pro další potřebu všech domovů seniorů na území Prahy 8 včetně domovů zřizovaných Hl.m.Prahou, Centra duševního zdraví v Bohnicích či BONA v Bohnicích pečující o lidi s duševním onemocněním.

Zdarma distribuce dezinfekce pro občany se připravuje na třech místech Prahy 8 a bude prováděna ve chvíli, kdy získá krizový štáb dostatek dezinfekce. V současné době poptává 10.000 litrů dezinfekce.

Odbor krizového řízení také předal dočasně jeden z tzv. krizových bytů pro mimořádné události, zástupcům domova pro seniory. A to pro potřeby personálu na přespání za dodržení všech bezpečnostních a hygienických opatření. Rada městské části také odložila placení nájmu nebytových prostor.

Tým osmičkového Domu sociálních služeb S. K. Neumanna je i s morčetem Bárou od 4. dubna v dobrovolné karanténě s našimi klienty. Šest skvělých žen, dvě zdravotní sestry a čtyři pečovatelky, samy o takové opatření požádaly v zájmu osmičkových seniorů.

Školy a školky jsou zavřené, proto Praha 8 nabídla a distribuovala potravinovou pomoc potřebným a lidem v nouzi jak z potravinové banky, tak ze zásob kuchyní školek a škol zřizovaných městskou částí.
 

Sloupek