Kontroly autobazarů a drahých kamenů dopadly fatálně

Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla v posledních týdnech dvě mimořádné kontroly autobazarů a prodejců drahých kamenů. Výsledky obou jsou podle ředitele ČOI Vladimíra Velčovského fatální.

"Provedli jsme 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem, tedy v 92 procentech," uvedl Velčovský. Kontrola byla ukončena tento týden, podrobnosti zveřejnit proto nechtěl. S vysokou pravděpodobností tyto případy podle něj vyústí do správního řízení.
 
Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 procentech případů byly přetočené tachometry. A to od 16.000 až do 40.000 kilometrů," uvedl Velčovský. Také tato kontrola, která zahrnovala 13 vozidel v autobazarech, skončila v nedávné době.
 
ČOI uložila v letošním prvním pololetí pokuty v celkové hodnotě 57,8 milionu korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 57 procent. Počet provedených kontrol poklesl o 11 procent na 20.726.
 
"Lze dávat nárůst hodnoty uložených pokut do souvislosti s posuzováním závažnosti a následků protiprávního jednání v rámci vedeních správních řízení," uvedl Velčovský. Takovým případem jsou podle něj pokuty ukládané v rámci předváděcích akcí.
 
Autor: ČTK

Sloupek