Koalice se připravuje na schůzi Sněmovny, hledá eurokomisaře

Koaliční rada jedná o mimořádné schůzi Sněmovny, znovu bude také hledat shodu na kandidátovi na příštího českého eurokomisaře. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by sice chtěl, aby jej strany našly co nejdříve, že se to ale podaří již dnes, není vůbec jisté.

"My dnes budeme jednat na koaliční radě o nominaci českého eurokomisaře, ale máme samozřejmě ještě celou řadu dalších otázek, které souvisí s přípravou na zítřejší schůzi (Sněmovny). Určitě by bylo dobře, aby k té dohodě došlo co nejdříve, ale já nemůžu předjímat stanoviska koaličních stran," řekl Sobotka novinářům krátce před zahájením jednání na otázku, zda již dnes padne jméno českého kandidáta do Evropské komise.
 
Ministerský předseda dříve uvedl, že chce jméno kandidáta znát už tento týden, protože by již v úterý měl být evropskými poslanci do funkce šéfa Evropské komise schválen lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker. Hned poté se rozeběhnou oficiální vyjednávání o rozdělení resortů v bruselské exekutivě.
 
Sobotka, podle něhož zatím většina zemí osmadvacítky nenavrhla konkrétního kandidáta, chce o příští komisi ve středu hovořit v Bruselu právě s Junckerem. Probrat s ním chce také kompetence, o které má Česko zájem. Česká vláda by v příští komisi ráda získala významné portfolio v ekonomické oblasti.
 
Na středeční summit, kde se bude diskutovat o kandidátech na šéfa unijní zahraniční politiky a stálého předsedy Evropské rady, pojede Sobotka také s požadavkem, aby jednu z těchto pozic zastával představitel některé z novějších zemí EU. Určitá geografická vyváženost je podle něj důležitá i z hlediska udržení soudržnosti unie jako takové.
 
Koaliční vyjednávání o eurokomisaři zatím narážejí na neústupnost stran. Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše nyní na post navrhuje ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou, ČSSD zatím trvá na exministru financí Pavlu Mertlíkovi. KDU-ČSL původně uvažovala o bývalé europoslankyni Zuzaně Roithové, ta ale místo sebe doporučila vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského.
 
zdroj: ČTK

Sloupek