Kebabem chtějí lidé protestovat proti výzvě k obtěžování muslimů

Tisíce lidí v Česku si dnes k večeři zřejmě dají kebab. Na facebooku je k tomu vyzvali iniciátoři akce Kebabem proti debilitě. Pojídáním blízkovýchodního pokrmu chtějí protestovat proti nedávné facebookové výzvě šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury, která nabádá k obtěžování muslimů a nekupování kebabů, protože peníze za ně prý slouží k "financování rozmachu islámu". K účasti na celonárodním dni kebabu se na sociální síti přihlásilo přes 14.000 lidí, další tisícovka to zvažuje.

"Pojďme společně celý národ na kebab! Obsadíme všechny stánky s kebabem! Okamura nás nezastaví, nesebere nám naše kebaby!" uvedli pořadatelé z komunity s názvem S Tomio Okamurou na kebab.
 
Okamura příspěvek na svůj facebookový profil umístil 3. ledna. Důvodem prý bylo to, že přemýšlel nad radikálním islámem a ochranou před ním. Návod obsahuje 15 bodů. Mezi nimi je třeba doporučení, aby lidé venčili "pejsky a prasátka" u islámských center či mešit. Nesouhlas prý můžou ale vyjádřit i tak, že nebudou kupovat třeba kebaby. "Každý zakoupený kebab je jen další jeden krok k burkám. Jak bude chutnat vaší ženě, až jej bude jíst se šátkem na obličeji?" uvádí se v textu, který má Okamura na facebooku.
 
Okamura v úterý řekl, že by příspěvek v takové podobě už nezveřejnil a formuloval by ho jinak. Text s "prasátky a kebaby" podle něj téma zlehčuje a "zastírá skutečný rozsah nebezpečí". Je prý ale rád, že v Česku začala debata.
 
Na stránce akce Kebabem proti debilitě se objevily také reakce jejích odpůrců, některé z nich nesnášenlivé a vulgární. Je tam i pozvánka na akci s názvem Podpora islámského terorismu koupí kebabu.
 
Blízkovýchodní pokrm z pečeného telecího či drůbežího masa, které se podává se zeleninou a jogurtovou omáčkou, se těší oblibě i v Česku. Krámků s rychlým občerstvením či restaurací, kde se kebab prodává, přibývá po celé republice. Zakládají je přistěhovalci. V Česku žije podle odhadů asi 20.000 muslimů. Mezi nimi je několik stovek Čechů a Češek. Burku v republice nenosí ani jedna muslimská žena.
 
Okamura příspěvek zveřejnil několik dnů před útokem na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž zahynulo 12 lidí. Česká Muslimská unie teroristické činy odsoudila, podle ní nemají s islámem nic společného. Vyzvala "všechny rozumné lidi", aby nevybízeli k nenávisti. Muslimy a muslimky nabádá k tomu, aby proti terorismu veřejně vystupovali.
 
S prohlášeními proti migrantům přišel Okamura v minulosti už několikrát. Už dřív například, řekl že by se cizinci po ztrátě práce měli vrátit do vlasti a neměli by parazitovat na českém sociálním systému. Úsvit rovněž v kampani před evropskými volbami použil motiv švýcarských nacionalistů proti migrantům - s bílými ovcemi, které vykopávají ze svého středu ovci černou. Šéf hnutí je známý i protiromskými výroky.
 
zdroj: ČTK

Sloupek