Jirka (7) z Prahy 8, lékaři hledají příčinu onemocnění, pomáhají i specialisté v USA

17. 09 2018 | „Na synovo vážné onemocnění se přišlo ve třech měsících, kdy již bylo patrné, že se psychomotoricky nevyvíjí tak, jak by měl. Lékaři postupně upřesňovali diagnózu, ale příčina Jirkových obtíží dodnes není známá. Trpí poruchou autistického spektra a těžkou psychomotorickou retardací, což jej omezuje jak po stránce fyzické, tak duševní. Nedokáže se sám postavit, najíst ani napít a dlouhodobě ho trápí epileptické záchvaty, které jeho zdravotní stav ještě více zhoršují,“ vypráví jeho maminka Lenka. S hledáním příčiny onemocnění pomáhají dokonce i specializované laboratoře v USA. „Tolik let již žijeme bez konkrétní diagnózy. I kdyby se příčina zjistila, nevím, zda by pro syna existovala účinná léčba,“ upřesňuje.

Celodenní péče o syna neumožňuje paní Lence návrat do zaměstnání. Pozitivní vliv na Jirkův zdravotní stav mají pravidelné rehabilitace a různé terapie, jako například hipoterapie (s koňmi) nebo canisterapie (se psy). Několikrát týdně maminka Jirku vozí na pár hodin do denního stacionáře, kde si může hrát se stejně starými dětmi a zvykat si tak na kolektiv. Díky tomu může paní Lenka, která o syna pečuje sama, mít trochu času na sebe a na zařízení potřebných věcí. S úhradou výdajů spojených s léčbou rodině pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl, příspěvky však často nestačí. „Všem Dobrým andělům moc děkujeme za jakoukoli pomoc, které si opravdu z celého srdce vážíme. S Jirkou cvičíme každý den a doufám, že ho uvidím někdy stát na nohou. Nemoc nás naučila veliké trpělivosti a naději. My se nevzdáme,“ dodává paní Lenka. 

V Praze potřebuje finanční pomoc dalších 205 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.
 

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO