IKEM provedl tisící transplantaci jater, program má od roku 1995

Tisící transplantaci jater provedli 13. srpna lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Pacientkou je šestačtyřicetiletá žena ze Sokolovska, která s novými játry dostala i novou ledvinu. Operace jí zachránila život. IKEM zahájil transplantační program jater v roce 1995, za tu dobu dostalo nová játra také 77 dětí, nejmladšímu bylo půl roku, nejstarší pacient měl 74 let. Novinářům to dnes řekl ředitel IKEM Aleš Herman.

"Jednalo se o velmi složitý výkon, který ale v IKEM patří k velmi dobře zvládnutým technikám. Stejně jako u většiny nemocných, tak i u této pacientky byla transnsplantace jater jedinou léčebnou možností," uvedl ředitel s tím, že je velmi pyšný na to, že týmy IKEM mají výsledky srovnatelné se všemi světovými pracovišti.
 
"Děkuju lékařům, že mě zachránili, mají zlaté ruce. Můj život se obrátil o 360 stupňů, je to velký zázrak," řekla s rozechvělým hlasem novinářům pacientka a přiznala, že se strašně bála, aby se po operaci probudila. Týden po operaci už nemusí být na JIP, kvůli riziku infekce má přes nos a ústa roušku. Pokud vše půjde dobře, půjde do týdne domů.
 
Přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který tisící pacientku operoval, uvedl, že pacientka měla stovkami až tisíci cyst (kapsiček s tekutinou) vyplněná játra i ledviny. Játra místo 1,5 kilogramu vážila sedm kilogramů, břicho se velmi zvětšilo, žena nemohla jíst, nemohla si ani zavázat tkaničky u bot.
 
Pacientka uvedla, že se cítí dobře, může chodit a najíst se. Na nové orgány čekala půl roku. Před operací už několik let byla pořád unavená a ospalá, věří, že teď už se jí povede lépe a vrátí se do normálního života. Těší se domů, kde na ni čekají manžel a tři dcery, bude chodit na vycházky do lesa. Je vyučená švadlena, neví, zda najde místo, ale určitě nezůstane nečinně doma.
 
V ČR byla poprvé úspěšně transplantována játra před 30 lety v Brně. Podle statistik Koordinačního střediska transplantací dostalo v ČR nová játra od roku 1991 do letošního července 1215 lidí.
 
Transplantace jater patří podle přednosty Transplantcentra Pavla Trunečky ke standardní léčbě selhání jater, metabolických vad a nádorů ohrožujících život. Jeden rok po transplantaci žije 90 procent pacientů, téměř 80 procent žije přes deset let a třetina 15 let po transplantaci, tím je IKEM podle Trunečky nad evropským průměrem.
 
Játra jsou druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Většinou se transplantují játra zemřelého. Lze je také rozdělit a poskytnout dvěma příjemcům, nebo transplantovat část jater ze živého dárce. Nové techniky umožňují použít játra jednoho dárce pro více pacientů.
 
Ředitel k tomu doplnil, že k rozvoji transplantačního programu přispěje i to, že zdravotní pojišťovny přistoupily na takzvané "balíčkové" ceny. Zahrnují náklady od vyhledání dárce, péči o orgán, operaci a pooperační péči. Pokud by pojišťovny platily dál jen podle vyhlášky, chybělo by IKEM letos 100 milionů korun. Pojišťovny navýšily platby od července a počítají s balíčkovými cenami i příští rok.
 
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý ČTK potvrdil, že úhrady IKEM balíčkovými cenami stoupnou. Celkem dá VZP za rok za transplantace 236 milionů, podle vyhlášky by to bylo jen 137 milionů.
 
Podle ředitele se očekávaný příliv peněz letos už projevil tím, že na čekací listině není žádné dítě, loni jich bylo na listině deset, k tomu 80 čekatelů na játra, 60 čekatelů na srdce a přes 100 čekatelů na ledviny.
 
zdroj: ČTK

Sloupek