I přes nedostatek peněz plánují středočeská města ohňostroje

Řada středočeských měst letos přes nedostatek peněz opět plánuje silvestrovské ohňostroje. Radnice za ně zaplatí desetitisíce korun. Na mnohých místech se obloha nerozsvítí o silvestrovské půlnoci, ale až na Nový rok večer. Jinde bude světelná show i na Mikuláše, na zahájení adventu nebo den přes Silvestrem, zjistila ČTK.

V Kladně stejně jako například v Rakovníku nebo Nymburce budou mít ohňostroj až na Nový rok večer, nikoliv o půlnoci na přelomu roku. Výhodou bude to, že se kolem pyrotechniky nebudou pohybovat opilí lidé a představení si budou moci užít i děti.

"Ohňostroj bude na skladbu od Johna Lennona Merry Christmas. Cena včetně hasičského dozoru nebude více než 40.000 korun," uvedl mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček. Lidé se budou moci přijít na ohňostroj podívat na náměstí Sítná.
 
O něco dražší bude světelná podívaná v Nymburce, město za ni zaplatí 90.000 korun. Rakovník dokonce plánuje ohňostroje dva - jeden na Nový rok a předtím ještě na Mikuláše. "Cena za oba ohňostroje dohromady je zhruba 80.000 korun," uvedla mluvčí radnice Alida Štulajterová.
 
Mníšek pod Brdy u Prahy připravuje akci nazvanou Předčasný Silvestr. Koná se tradičně den před závěrem roku, tedy 30. prosince. Kromě ohňostroje, za nějž radnice zaplatí 26.000 korun, bude na programu koncert a pití svařeného vína.
 
Ohňostroje chystají i Mladá Boleslav nebo Kolín. "Předběžně se jedná o částce 35.000 korun, za kterou byla kompletně zajištěna zhruba jedenáctiminutová projekce. Definitivní rozhodnutí však bude na vedení města," uvedla mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová.
 
Příbram pořádá ohňostroj tradičně na zahájení adventu, letos ho odpálí 29. listopadu večer. "Celá slavnost město stojí přibližně 100.000 korun," vyčíslil náklady starosta Josef Řihák (ČSSD).
 
Naopak v Kutné Hoře ani Berouně lidé ohňostroje neuvidí. "Silvestra jsme nikdy v minulosti nedělali, ale jednu zajímavost tu máme. Vždy na městské rozhledně svítí nový letopočet. A protože je na nejvyšším místě ve městě, je odevšud vidět," podotkla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.
 
zdroj: ČTK

Sloupek