Dvěma mužům hrozí až 12 let vězení za útok na Romy na Rakovnicku

Policisté dopadli dva muže podezřelé z toho, že před třemi lety v Krtech na Rakovnicku zaútočili zápalnou lahví na drážní domek obývaný Romy. Jeden člověk byl při tom lehce zraněn. Dvěma obviněným z Rakovnicka ve věku 22 a 28 let hrozí až 12 let vězení, řekla dnes novinářům mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

Incident se stal 10. srpna 2011 asi hodinu po půlnoci. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit. "V té době zde spali manželé s roční dcerou a ve vedlejší místnosti se nacházelo dalších 12 osob, z toho pět dětí," připomněla Zatloukalová. Zranění podle ní utrpěl otec malého dítěte při hašení požáru.
 
Policie nejdříve v lednu 2012 případ žhářského útoku odložila se závěrem, že se pachatele nepodařilo vypátrat. "To však neznamenalo, že by se kriminalisté tímto případem už dál nezabývali a nezjišťovali další informace," podotkla Zatloukalová. Jaké nové skutečnosti je přivedly na stopu podezřelých, neupřesnila. Na případu podle ní středočeští kriminalisté spolupracovali s pražskými kolegy.
 
Zadržení muži byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu pokus těžkého ublížení na zdraví na více osobách s rasovým podtextem ve stádiu spolupachatelství, za což jim hrozí od pěti do 12 let vězení. Oba jsou stíháni na svobodě. "Policisté u zadržených provedli domovní prohlídky, případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze," dodala mluvčí.
 
Podobný žhářský útok se ve středních Čechách stal v roce 2011 v Býchorech na Kolínsku. Do domu, kde žijí Romové, dopadla zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn, stíhání kvůli útoku byli čtyři lidé. Soud jednomu mladíkovi vyměřil čtyři roky vězení, zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.
 
Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Tři lidé utrpěli zranění, nejvážněji plameny postihly tehdy ani ne dvouletou Natálii. Dítě mělo popáleniny na 80 procentech těla. Přežití je dílem štěstí a dílem špičkové lékařské péče, má však trvale poškozené zdraví. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení.
 
zdroj: ČTK

Sloupek