Dopravní podnik odstaví kvůli chybě na šest desítek tramvají

Pražský dopravní podnik (DPP) odstaví kvůli technické závadě tramvaje 14T od českého výrobce Škoda Transportation, které jsou známé jako Porsche. Závadu objevil dopravní podnik u šesti souprav, od středy 6. srpna preventivně odstaví i zbylých 53 tramvají stejného typu, uvedl dnes v tiskové zprávě. Výrobce o závadách zatím nebyl informován.

Cestující by podle dopravního podniku dočasné přerušení provozu tohoto typu tramvají pocítit neměli, nahradí je jiná nízkopodlažní vozidla. DPP má celkem k dispozici 936 vozů, z toho je 59 tramvají typu 14T.
 
"Neprodleně se spojím s generálním ředitelem společnosti Škoda Transportation, abychom společně projednali způsob opravy a následnou úhradu nákladů. Chtěl bych zdůraznit, že naší prvořadou prioritou je bezpečnost provozu, z tohoto důvodu také okamžitě přikročíme k revizi ostatních tramvají tohoto typu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPP Jaroslav Ďuriš.
 
Výrobce tramvají zatím o potížích s vozy prý neví. "Bohužel v tento moment nemáme o problémech tramvají žádné oficiální informace, ale jsme ochotni poskytnout dopravnímu podniku pomoc při zjištění příčiny závady a navržení jejího způsobu opravy," reagovala mluvčí společnosti Škoda Transportation Lubomíra Černá.
 
Problémem jsou podle dopravního podniku trhliny na konzolách určených k uchycení táhel, která vedou podvozek a přenášejí tažné a brzdné síly. Nález už DPP oznámil Drážnímu úřadu. Bezpečnost provozu podle DPP ohrožena nebyla a není. Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315.000 kilometrů.
 
DPP měl s tramvajemi 14T problémy i v minulosti. Dopravce objevil u 50 kusů závady na převodovce. Potíže měl také s novějším typem tramvají 15T, rovněž od Škody Transportation. Na konci roku 2012 na ně dopravce podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad - problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.
 
Plzeňský výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation je součástí největší české strojírenské skupiny a jednoho z největších výrobců dopravní techniky ve střední a východní Evropě. Do skupiny dále patří plzeňská Škoda Electric a MOVO, ostravská Škoda Vagonka nebo Pars nova Šumperk. Letos firma podle svého vedení vyrobí rekordní počet vozidel. Mělo by to být 115 tramvají a přes 300 trolejbusů. Loni dodala 34 tramvají a téměř stovku trolejbusů.
 
Dodávky kromě ČR míří do Maďarska, Turecka, Lotyšska, Itálie nebo na Slovensko. Firma uzavřela také zakázky pro Německo a Čínu.
 
Tržby skupiny mají podle lednového vyjádření generálního ředitele strojíren Josefa Bernarda letos vzrůst meziročně o 28 procent na 18,5 miliardy korun, zisk se má zvýšit z 1,57 miliardy na dvě miliardy korun.  Škoda Transportation zaměstnává kolem 4000 lidí.
 
zdroj: ČTK

Sloupek