Dopravní podnik odstaví kvůli chybě na šest desítek tramvají

5. 08 2014 | Pražský dopravní podnik (DPP) odstaví kvůli technické závadě tramvaje 14T od českého výrobce Škoda Transportation, které jsou známé jako Porsche. Závadu objevil dopravní podnik u šesti souprav, od středy 6. srpna preventivně odstaví i zbylých 53 tramvají stejného typu, uvedl dnes v tiskové zprávě. Výrobce o závadách zatím nebyl informován.

Cestující by podle dopravního podniku dočasné přerušení provozu tohoto typu tramvají pocítit neměli, nahradí je jiná nízkopodlažní vozidla. DPP má celkem k dispozici 936 vozů, z toho je 59 tramvají typu 14T.
 
"Neprodleně se spojím s generálním ředitelem společnosti Škoda Transportation, abychom společně projednali způsob opravy a následnou úhradu nákladů. Chtěl bych zdůraznit, že naší prvořadou prioritou je bezpečnost provozu, z tohoto důvodu také okamžitě přikročíme k revizi ostatních tramvají tohoto typu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPP Jaroslav Ďuriš.
 
Výrobce tramvají zatím o potížích s vozy prý neví. "Bohužel v tento moment nemáme o problémech tramvají žádné oficiální informace, ale jsme ochotni poskytnout dopravnímu podniku pomoc při zjištění příčiny závady a navržení jejího způsobu opravy," reagovala mluvčí společnosti Škoda Transportation Lubomíra Černá.
 
Problémem jsou podle dopravního podniku trhliny na konzolách určených k uchycení táhel, která vedou podvozek a přenášejí tažné a brzdné síly. Nález už DPP oznámil Drážnímu úřadu. Bezpečnost provozu podle DPP ohrožena nebyla a není. Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315.000 kilometrů.
 
DPP měl s tramvajemi 14T problémy i v minulosti. Dopravce objevil u 50 kusů závady na převodovce. Potíže měl také s novějším typem tramvají 15T, rovněž od Škody Transportation. Na konci roku 2012 na ně dopravce podal na 400 reklamací kvůli řadě drobných závad - problémy měly vozy například s brzdami nebo koly.
 
Plzeňský výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation je součástí největší české strojírenské skupiny a jednoho z největších výrobců dopravní techniky ve střední a východní Evropě. Do skupiny dále patří plzeňská Škoda Electric a MOVO, ostravská Škoda Vagonka nebo Pars nova Šumperk. Letos firma podle svého vedení vyrobí rekordní počet vozidel. Mělo by to být 115 tramvají a přes 300 trolejbusů. Loni dodala 34 tramvají a téměř stovku trolejbusů.
 
Dodávky kromě ČR míří do Maďarska, Turecka, Lotyšska, Itálie nebo na Slovensko. Firma uzavřela také zakázky pro Německo a Čínu.
 
Tržby skupiny mají podle lednového vyjádření generálního ředitele strojíren Josefa Bernarda letos vzrůst meziročně o 28 procent na 18,5 miliardy korun, zisk se má zvýšit z 1,57 miliardy na dvě miliardy korun.  Škoda Transportation zaměstnává kolem 4000 lidí.
 
zdroj: ČTK

Speciály