Do konce srpna prohlášeno 1454 konkurzů, meziročně o 17 pct více

Celkový počet prohlášených konkurzů stoupl v Česku letos do konce srpna meziročně o 17 procent na 1454. V samotném srpnu činil počet konkurzů 165, což bylo o sedm více než před rokem. Polovina se jich v srpnu týkala živnostníků. Nejvíce konkurzů bylo stejně jako v červenci prohlášeno v odvětví velkoobchodu, maloobchodu a stavebnictví. ČTK o tom dnes informovala společnost Creditreform.

Počet insolvenčních návrhů letos do konce srpna vzrostl o téměř třetinu na 23.431. Vývoj u spotřebitelů je v letošním roce stagnující, nárůst za stejné období činí necelých pět procent na 16.399. V srpnu bylo podáno 2906 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 435 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 454 u nepodnikajících živnostníků a 2017 u spotřebitelů.
 
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. V srpnu o něj požádalo 2363 osob. Ze všech žádostí bylo povoleno v 1908 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v srpnu 51 dlužníků. To je v letošním roce druhý nejvyšší počet. V ostatních případech bylo řešeno nastavením splátkového kalendáře.
 
I v posledních čtyřech měsících roku očekává Creditreform mírný růst insolvenčních návrhů. U firem se insolvence budou nadále týkat zejména malých a středních firem a bude pokračovat čištění trhu u nepodnikajících živnostníků. U spotřebitelů bude počty insolvenčních návrhů nadále ovlivňovat zejména faktor zaměstnanosti. "Očekáváme pokračování diferenciace zadluženosti spotřebitelů podle jednotlivých krajů a zvýšení podílu movitějších žadatelů o oddlužení," odhadla společnost.
 
Autor: ČTK
 

Sloupek