Desáté narozeniny JIP Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce

Tým Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce v čele s primářem MUDr. Martinem Čihařem má důvod k oslavě, a to velkolepé. Na svém kontě má oddělení tisíce spokojených maminek a miminek a stovky vypiplaných předčasně narozených dětí nebo dětí nemocných, o které se starají na neonatologické JIP. A právě JIP Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce letos slaví desáté narozeniny.  

Nesměl chybět dort, svíčky, gratulanti, dárky a dobrá nálada. Mezi prvními gratulanty byl i Honzík, který letos v prosinci oslaví své desáté narozeniny a který je jedním z  prvních pacientů neonatologické JIP. Jako jeden z nedonošených „prvorozenců“ sfoukl deset narozeninových svíček na dortu, který vzápětí sám nakrojil.

Honzík byl těžce nedonošený, narodil se v 31. týdnu těhotenství a přechodně vážil i pod 1000 gramu. Jeho stav byl zpočátku vážný,  tři dny byl připojen k přístroji pro řízené dýchání. Společně s lékaři a sestřičkami to ale zvládnul. Honzík je totiž bojovník. Domů byl propuštěn po 69 dnech hospitalizace, to už vážil krásných 2180 g a byl zdravý jako řípa. Nyní chodí do 4. třídy, dobře se učí, hraje košíkovou a zlobí své sestry, jak prozradila jeho maminka.

Neonatologickému oddělení přišly popřát i náměstkyně ministra zdravotnictví JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D. ředitelka nemocnice MUDr. Andrea Vrbovská, MBA a patronka Neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce Lucie Borhyová. Popřály nejen oddělení, ale i Honzíkovi k jeho blížícím se narozeninám. Ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská předala za nemocnici Honzíkovi stavebnici vesmírného robota na solární pohon jako dárek. „Dort mi moc chutnal, ale nejlepší je ten robot,“ neskrýval svou radost Honzík, který má v oblibě také stavebnice a různé modely. Rodiče Honzíka přinesli neonatologickému oddělení jako poděkování krásné květinové srdce. 

Samostatné Neonatologické oddělení  Nemocnice Na Bulovce bylo založeno v roce 2006. Teprve rok 2007 byl však rokem přelomovým, a to díky nově vzniklé neonatologické JIP. Otevření předcházela kompletní rekonstrukce původních zastaralých a nevyužitých prostor. Autorem celého projektu je primář oddělení MUDr. Martin Čihař, který je zároveň místopředsedou České neonatologické společnosti, šéfredaktorem časopisu Neonatologické listy a členem Vědecké rady České lékařské komory. Neonatologické oddělení Nemocnice Na Bulovce bylo v roce 2014 zařazeno mezi Intermediární perinatologická centra.
 

 

Sloupek