CVVM: S členstvím v NATO je spokojena půlka lidí, meziročně méně

S členstvím České republiky v Severoatlantické alianci byla v lednu spokojena podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) polovina obyvatel. Meziročně jde o pokles o sedm procentních bodů. Přibylo lidí, kteří zvolili odpověď neví; reagovala tak čtvrtina dotázaných. Čtvrtina lidí s členstvím v NATO spokojena není, uvádí průzkum, který dnes obdržela ČTK. 

Podíl nespokojených lidí se snížil ve srovnání s loňským lednem o procentní bod. Nerozhodnutých bylo před rokem 17 procent respondentů. 

Členství v NATO podle 55 procent lidí zajišťuje mír a bezpečnost Česka a podle 70 procent zvyšuje mír a stabilitu v Evropě. Naopak dvě pětiny obyvatel míní, že účast země v Severoatlantické alianci zvyšuje možnost jejího zatažení do vojenského konfliktu, a 23 procent respondentů soudí, že zvyšuje napětí a nejistotu na kontinentu. 
    
Více než polovina obyvatel - konkrétně 51 procent - soudí, že členství v NATO je formou podřízení se ČR cizím mocnostem. Pro 43 procent lidí je naopak zárukou nezávislosti Česka. 
    
Podle 37 procent obyvatel účast v NATO posiluje pozici Česka ve světě. Opačný názor zastává desetina respondentů. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek