ČNB bude jednat o úrokových sazbách a zveřejní prognózu ekonomiky

Bankovní rada České národní banky se dnes bude zabývat nastavením úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů analytiků centrální banka úrokové sazby nezmění a ponechá je na rekordně nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Většina ekonomů se rovněž domnívá, že díky aktuálně slabší koruně nejsou na pořadu dne ani devizové intervence proti posílení koruny.

Jednání se zúčastní všech sedm členů bankovní rady. Kvůli setkání členů bankovní rady s ministrem financí Janem Fischerem a některými jeho náměstky posunula centrální banka zveřejnění rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb z 13. hodiny na 14. hodinu. Pravidelná tisková konference bankovní rady k měnověpolitickému rozhodnutí a nové makroekonomické prognóze ČNB se pak uskuteční v 15:30 namísto standardních 14:30.
 
Na posledním měnovém zasedání 27. června bankovní rada ponechala úrokové sazby na rekordním minimu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Pro sazby beze změny tehdy hlasovala bankovní rada jednomyslně. Několik členů bankovní rady České národní banky se ale při na konci června vyslovilo pro okamžité zahájení devizových intervencí.
 
Ve své poslední květnové prognóze ČNB očekává letos pokles ekonomiky o 0,5 procenta a příští rok růst o 1,8 procenta.
 
Autor: ČTK

Sloupek