Čištění ulic bude s novým strojem snadnější

Na území Městské části Praha 8 bude od dubna používán elektrický stroj na úklid komunikací Glutton 2411 E.„Je to další krok pro zdravější život a čistější ulice v naší městské části,“ řekl starosta Prahy 8 Jiří Janků.

V podstatě se jedná o komunální vysavač odpadků, který dokáže z chodníku odstranit běžný odpad včetně psích exkrementů, skleněných střepů, plechovek, menších PET lahví a podobně. Jednou z hlavních výhod narozdíl od běžného ručního odstraňování odpadků je velmi tichý a bezprašný průběh úklidu. Elektrická verze čistícího stroje neprodukuje emise, šestihodinové nabíjení baterií zajistí provoz stroje zhruba až na šestnáct hodin. Po již dříve představených vozech na svoz komunálního odpadu s pohonem na stlačený zemní plyn tak jde o další příspěvek k lepšímu životnímu prostředí v Městské části Praha 8.

Součástí stroje je prachový filtr o rozměru 18 metrů čtverečních. Stroj je široký pouhých 75 centimetrů, vejde se tedy téměř všude. Zručná obsluha s ním dokáže odstranit i podstatnou část nečistot okolo zaparkovaných automobilů.

„Jde o první stroj tohoto typu v osmém obvodu, další, tentokrát s benzínovým motorem, začne sloužit v květnu,“ informoval ředitel společnosti IPODEC-ČISTÉ MĚSTO Karel Vančura.
V celé Praze je v současnosti používáno zhruba patnáct, převážně benzínových strojů.Širší veřejnost se s novým strojem bude moci seznámit na tradičních oslavách Dne Země pořádaných radnicí Prahy 8, které proběhnou 2. května před sídlem úřadu, takzvaným bílým domem.

www.praha8.cz

Sloupek