Byla podána žaloba na vlastníka Paláce Svět

V úterý 20. září 2011 opět navštívil radnici Prahy 8 zástupce vlastníka zchátralé kulturní památky Palác Svět, italský podnikatel Antonio Crispino. Na jednání přítomné členy vedení MČ Praha 8 informoval o odkladu dalšího postupu v rekonstrukci budovy z důvodu ekonomické krize. Špatný stav budovy tedy bude podle majitele pokračovat. Radnice toto vysvětlení nepřijala a s majitelem se chce soudit.

„Z jednání vlastníka jsme usoudili, že dohoda s ním již v podstatě není možná, neboť žádný ze svých slibů dosud nesplnil. V únoru nám například slíbil, že do konce léta bude na budově alespoň nová fasáda. Času měl dostatek, nic však neudělal, snad kromě demolice přístavku,“ sdělil radní MČ Praha 8 Matěj Fichtner, který má problematiku Paláce Svět na starosti. „Podle tempa, s jakým pan Crispino v rekonstrukci postupuje, bychom na rekonstrukci čekali dalších 10 let. To je v přímém kontrastu s jinými developerskými projekty v Libni, například s výstavbou Libeňských doků, které rostou jako z vody, nebo s tempem přípravy výstavby centra Nová Palmovka, u níž je investorem MČ Praha 8,“ dodává místostarosta Prahy 8 Michal Šustr.

Radnici tak s majitelem došla trpělivost. „Jako samospráva máme bohužel omezené pravomoci, jak na soukromého majitele neudržované budovy působit. Můžeme však poukazovat na právní nedostatky, které jeho činnost vykazuje. MČ Praha 8 proto podala soudu prostřednictvím advokátní kanceláře návrh na likvidaci společnosti Crispino nemovitosti, která je podle katastru nemovitostí vlastníkem budovy. Důvody pro podání návrhu spočívají především v tom, že zápis v obchodním rejstříku neodpovídá skutečnosti. Pokud soud uzná, že společnost má vstoupit do likvidace, existuje naděje, že by budova přešla do vlastnictví jiného subjektu, který má o rekonstrukci skutečný zájem,“ uzavřel Fichtner.

www.praha8.cz

Sloupek