Bulovka provádí včasnou diagnostiku vad sluchu u všech novorozenců a kojenců

V Nemocnici Na Bulovce se provádí u každého novorozence, který je na neonatologickém oddělení, diagnostika sluchu (screening sluchových vad).  Vyšetření provádí speciálně vyškolení lékaři. „Díky včasné diagnostice sluchových vad už v novorozeneckém či kojeneckém věku se totiž může začít co nejdříve s rehabilitací sluchu, která tak zlepší psychomotorický vývoj dítěte, zvýší jeho komunikační možnosti a umožní rozvoj řeči, říká MUDr. Magdalena Kantová, která se spolu s MUDr. Evou Vitáskovou na screening sluchových vad specializují a o této problematice také přednáší.

Za pravdu dávají Kantové i statistiky. „V České republice se udává četnost výskytu sluchových vad u novorozenců v rozmezí 6 až 12 z tisíce, doplňuje MUDr. Vitásková. Screening sluchových vad u dětí podporuje i primář oddělení ORL Nemocnice Na Bulovce MUDr. Tomáš Podlešák: “K normálnímu rozvoji řeči je nezbytný sluch. Neslyšící dítě se navíc nemůže naučit ani číst a psát. Jen málo lidí si uvědomuje, jak nezbytný je sluch a řeč k zařazení do společnosti. Bez sluchu a možnosti komunikace s lidmi se může člověk snadno ocitnout v sociální izolaci.”
 
Samotná diagnostika se provádí přístrojem na měření otoakustických emisí. Tato metoda je časově nenáročná a výsledky ve smyslu záchytu možných sluchových vad u novorozenců jsou velice uspokojivé. Dítě se při ní vyšetřuje na novorozeneckém oddělení mezi 2. a 5. dnem pobytu, většinou po kojení ve spánku v tiché místnosti, aby bylo klidné a šlo dobře vyšetřit. Do ucha se mu vloží malá sonda, která vysílá zvuky a zároveň zaznamenává tzv. emise - zvukem ze sondy evokované (vzniklé) „odpovědi“ zevních vláskových buněk hlemýždě (vnitřního ucha). Přístroj ke screeningu vad sluchu stojí zhruba 130 tisíc korun, výkony u dětí jsou hrazeny pojišťovnou.

Sloupek