Právě se nacházíte:

Budoucnost a kouzlo výletů

Zkusme si představit, že existuje něco jako budoucnost. Skeptici tvrdí, že budoucnost nikdy nezažijeme. Optimisté naopak horují za plánování a strategie. Zůstaňme kdesi uprostřed a sledujme, jak to tak může být. Inspirací nám může být Venda Vaníčková, členka prezidia neziskové organizace Business & Professional Women CR a specialistka na poradenství v oblasti sebe-pojetí a osobního rozvoje (autentik.cz).

Pokud se rozhodneme, že chceme vyrazit na výlet, zahájíme přípravu. Přípravy bývají úměrné složitosti cesty a náročnosti dosažení cíle a také odpovídají kondici a počtu účastníků. Přípravy se tak liší podle toho, zda vyrazí někdo sám, je organizátorem výletu pro skupinu, placeným průvodcem, nebo jen jedním z těch, kteří někam půjdou. Kvalita přípravy častokrát odpovídá více osobnosti výletníků, než samotné cestě a cíli. Tento poznatek je zajímavý.

Osobní budoucnost můžeme nahlížet stejně jako výlet. Budu tomu říkat „Výlet do Osobní Budoucnosti = VOB“. Tím pádem to, co děláme, o čem přemýšlíme, o co a o koho se zajímáme v našem životě, je naše příprava na VOB. Zkuste se teď podívat zpátky do své minulosti až do teď. Zkuste vše, co jste absolvovali, dobrého a úspěšného i nedobrého a neúspěšného, vnímat jako přípravu na VOB. Jak se vám to jeví? Změnili byste dnes, když víte, kam vás VOB dovedl, něco na své přípravě? 

Příprava na VOB

Možná si teď píšete seznam plus a minus, co byste klidně zopakovali, a co byste raději příště vynechali. To je skvělý krok k dalšímu výletu! Když teď víte, co všechno jste zamýšleli a jak se to vyvinulo, zkuste si napsat svoji přípravu na další VOB od teď do někdy. Promyslete, co bude neopominutelné vybavení, co je zátěž, ale unesete ji, co vyřadíte, abyste si odlehčili. Řekněte si, co zkusíte rozdělit ostatním účastníkům, abyste to netáhli sami, co naopak můžete vzít, i když to není pro vás, co vás bude zachraňovat v těžkých chvílích, co potřebujete ještě pořídit, abyste mohli lépe odolat nepřízni, co nepotřebujete a můžete se toho zbavit, na co budete dávat pozor, aby se vám nevetřelo do zavazadla, s čím byste měli počítat, že vás potká, jaký talisman vás bude provázet. Do své přípravy si přidejte i další parametry, které vás napadnou. 

VOB si zaslouží pořádnou přípravu. Přehodnocujte ji, poraďte se s ostatními, jak to dělají oni a co si berou s sebou. Můžete se vybavit i něčím, co zůstane ve vaší mysli. Přečíst si návod a doporučení, prostudovat mapu, zajít na školení. Na důkladnosti vaší přípravy záleží nejen úspěch vašeho VOB, ale i všech, které berete s sebou. A nezapomeňte, že oni zažijí svůj VOB v tom vašem. To je kouzlo výletů.      

Bez mapy nikam nejdu!

Vypadá to, že vyrazit bez mapy a jen tak bez přípravy, je čiré bláznovství. Vrhání se líté šelmě budoucnosti do chřtánu, bez naděje na přežití. Upřímně, moje zprávy zatím tvrdí, že ani nejlepší přípravy nás před šelmou nezachrání zcela. Docela se osvědčuje s tím trochu počítat, aby příprava vůbec jednou skončila a vy jste se vydali na cestu. Naučit se přiměřeně riskovat, reagovat alternativně na to, co se stane, zmenšit svoji ustrašenost, překonat lenost a pohodlí. Pomáhá se po cestě občas zastavit na vyhlídce a rozhlédnout se, využít odpočívadlo a zorientovat se, kam jsme už došli a co nás tak asi čeká, prohodit pár slov s těmi, kteří se vracejí, nebo jen pročíst několik stránek průvodce. Nezapomenout sledovat svoji energii a včas si odpočinout. 

Pokud vám tohle vše připadá složité a náročné, zkuste se kromě mapy vybavit dopředu zkušenostmi někoho, kdo už na cestách byl a ledacos se naučil. Taková školení, tréninky, kurzy, vám mohou zachránit život a nasměrovat vás lepší cestou. Potřebujete se rozhodnout, zapsat se, překonat se a vykročit – prostě chtít mít plán VOB ve svých rukách. Přeji vám šťastnou cestu! A pošlete mi, prosím, pohlednici  

Vaše Venda Vaníčková
 

Sloupek