Bouřky hrozí i ve středu, na Rychnovsku jsou lokální záplavy

Přes Českou republiku se odpoledne přehnaly silné bouřky. Na Rychnovsku způsobily lokální záplavy, na Novojičínsku zvedly hladiny řek. V Praze voda zaplavila suterén Národní knihovny a zázemí divadla ABC, hasiči ale vyjížděli řešit problémy způsobené lijákem i v dalších místech republiky. Podle meteorologů hrozí bouřky až do středy večer a budou ve většině krajů velmi silné. Přinesou přívalový déšť, krupobití, nárazy větru a vzestup hladin až na druhý povodňový stupeň.

Ve Lhotě u Potštejna, v obci v Královéhradeckém kraji, dnes voda zatopila deset objektů, v Rovni sklep školky. V Borovnici přetekly dva rybníky a hasiči kvůli tomu preventivně nařídili evakuaci obyvatel z několika domů. Do domů voda v Borovnici nevnikla, zatopila hlavně zahrádky, silnice a louky. Ve Lhotě u Potštejna museli z jednoho domu evakuovat nepohyblivou ženu, která by se bez pomoci nedostala ven. Vodní lagunu, která se vytvořila po dešti, hasiči začali odčerpávat. Kvůli zaplavené komunikaci byla také uzavřena silnice směrem na Ústí nad Orlicí. 
    
Na Novojičínsku se dnes po průtrži mračen rozezněly sirény, které obyvatele varují před velkou vodou. Stouply hladiny na tocích Jičínce, Zrzávce a Grasmance v Novém Jičíně a okolí. Byl tam vyhlášen druhý ze tří stupňů povodňové aktivity, tedy pohotovost. Kvůli rozlité Jičínce je uzavřena cesta mezi novojičínskou částí Žilina a Mořkovem. "Do Straníku vezly technické služby 100 pytlů s pískem, opět zvedáme lávku v Žilině, v Bludovicích se sesunulo kousek svahu do potoka, v Tolstého ulici je zatopena chatka," uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. 
    
Také pražští hasiči vyjížděli kvůli přívalovému dešti zatím k více než 20 případům. Většinou museli čerpat vodu, zatopen byl například suterén Národní knihovny na Starém Městě, řekla ČTK v 15:00 mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Voda z bouřky vyplavila i celé zázemí Divadla ABC, které kvůli tomu ruší dnešní program. Nateklo také do vestibulu stanice metra Můstek. 
    
Na Jesenicku přívalový déšť odpoledne zatopil sklepy několika rodinných domů, odčerpávat vodu museli po bouřkách i hasiči na Lounsku. 
    
Meteorologové upozorňují, že bouřky hrozí dál. Velmi silné mohou být podle ČHMÚ v severní polovině republiky - v Praze a Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Výstraha platí pro tyto regiony do středy 23:00. V ostatních částech země bude stupeň nebezpečí nízký. Na Vysočině a v Jihomoravském a Zlínském kraji platí výstraha před bouřkami také do středečních 23:00 a v Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji do dnešních 23:00. 
 
zdroj: ČTK

Sloupek